export inkomsten uit suiker, rubber enz.17. Geen van de discussies leidde echter tot aankopen. In juni 1947, voor het begin van de Politionele Actie, werd de sterkte van de AURI op Java geschat als18: - Kalidjati: 2 Mansyu Ki-79's; - Tasikmalaya: 2 jagers (waarschijnlijk Nakajima Ki-27's) en 4 Yokosuka K5Yl's; - Magoewo: 2 Kawasaki Ki-48's, 7 Yokosuka KSYl's, 1 Nakajima Ki-43; en - Maospati: 1 Tachikawa Ki-55, 1 niet geïdentifi ceerd vliegtuig, 1 zweefvliegtuig. Dat was een totaal van 20 AURI vliegtuigen op Java. Bovendien was er een rapport dat vermeldde dat 18 toestellen in reparatie op Singosari waren, waaron der een Fairey Firefly die op de MLD was buit gemaakt (waarschijnlijk vliegtuig F-24, afgeschre ven op 14 mei 1947)19. Hoewel geen informatie aanwezig is over de sterkte op Sumatra, was geschat dat er slechts 10 toestellen waren. De personele sterkte van de AURI werd op 5000 geschat20. Hoewel het aantal vliegtuigen van de AURI klein was, was het genoeg, in de opinie van het Nederlandse opperbevel, om vliegvelden in Nederlandse handen aan te vallen en onbruikbaar te maken. Om dat te voorkomen werd Operatie Pelikaan uitgevoerd als een gedeelte van de Politionele Actie van juli 1947, met als hoofddoel de destructie van de AURI luchtvloot. De operatie slaagde erin 24 AURI vliegtuigen te vernietigen maar door goede camouflage waren verschillende vliegtuigen onaangetast gebleven21. Gebaseerd op Indonesische bronnen waren op zijn minst vier vliegtuigen nog bruikbaar: twee Een Tachikawa Ki-55 van de AURI. Yokosuka K5Yl's. een Mitsubishi Ki-51 en een Nakajima Ki-43. En, binnen een paar dagen, op 29 juli 1947, werden drie van die vliegtuigen gebruikt voor operaties boven Salatiga, Semarang en Ambarawa, alle in Centraal Java. Het vierde toestel, de Nakajima Ki-43, nam niet deel aan deze opera ties vanwege problemen met de bewapening22. Nederlandse rapporten over deze operaties vermel den dat een tweedekker over Salatiga vloog en een 'dud' bom op het plaatselijk hospitaal liet vallen terwijl een ander vliegtuig over Semarang vloog en twee bommen op de haven liet vallen, waarbij zeven mensen werden gedood. Het rapport identifi ceert niet het vliegtuig dat voor de eerste raid werd gebruikt, maar beschrijft de vliegtuigen gebruikt in de Semarang raid als een tweemotorig vliegtuig23 en een Nakajima Ki-2724. Er is geen vermelding van de Ambarawa operatie. Het is duidelijk dat de Nederlandse en Indonesische bronnen verschillen wat betreft die drie operaties. In een serie tegenaanvallen op 29 juli 1947, 30 juli 1947 en 4 augustus 194725 werd de rest van de Indonesische vliegtuigen vernield terwijl de AURI ook de belangrijke basis Kalidjati verloor26. Het betekende een nieuwe richting in het beleid van de AURI dat zich nu begon te concentreren op het gebruik van 'burger' vliegtuigen. Er zijn helaas geen betrouwbare Indonesische bron nen die accuraat aangeven welke en hoeveel vlieg tuigen er gedurende de periode van laat 1945 tot augustus 1947 door de AURI werden gebruikt. Gebaseerd op latere Indonesische informatie27, zowel foto's als andere informatie, is het duidelijk dat de volgende types met zekerheid, werden gebruikt: - de Mitsubishi Ki-51, een tweepersoons aanvals- vliegtuig dat door de Indonesiërs zowel 'Banteng' als 'Guntei' werd genoemd. Het schijnt dat 8 vliegtuigen werden gebruikt hoewel er slechts registraties van twee vliegtuigen bekend zijn: - de Tachikawa Ki-55, een tweezitter die door de Indonesiërs 'Tjukiu' werd genoemd28. Sommige bronnen suggereren dat er 45 werden gebruikt terwijl andere bronnen een schatting van 25 geven29. Gebaseerd op foto's en bekende registra ties, was dit aantal misschien niet meer dan vijf; - de Yokosuka K5Y1, een tweezitter lesvliegtuig dat 'Tjureng' was gedoopt. Volgens sommige bronnen werden 20 exemplaren gebruikt maar er zijn 11

Spinner | 2006 | | pagina 11