NEDERLANDER ONTWIERP HET NORDEN BOMBSIGHT Een van de grootste geheimen van de Amerikaanse luchtmacht Het zal aandachtige lezers van luchtvaartbladen wel bekend zijn dat verscheidene personen van Nederlandse nationaliteit of afkomst een opmerke lijke rol hebben gespeeld in de luchtvaart in de Verenigde Staten, zoals bijvoorbeeld Bob Noorduyn. de ontwerper van de Norseman en 'Dutch' Kindleberger, de beroemde ontwerper van North American Aviation. Minder bekend is ex-KLM tech nicus André Priester die, in de schaduw van top man Juan Trippe, een der werkelijk groten was die Pan American Airways tot bloei brachten. Vrijwel onbekend is dat de uitvinder van de beroemde Norden bommenrichtkijker een Een Norden bommenrichtkijker ingebouwd in de neus van een bommenwerper. foto: Nat. Archives RG 80 via G. Casius. Nederlander was die ondanks een lange carrière in de VS, zijn Nederlanderschap nooit opgaf. Het 'Norden Bombsight', met de erbij behorende auto pilot. was standaard uitrusting op alle Amerikaanse viermotorige bommenwerpers in de tweede wereld oorlog. Het was een voor die tijd buitengewoon geavanceerd apparaat dat door zijn accuratesse het strategisch bombarderen in de oorlog mogelijk maakte. Het toestel kon een aantal factoren, die tot dan toe 'met de hand' moesten worden berekend en ingesteld, automatisch corrigeren. Het ding was zo geheim dat het op de grond altijd door een hoes was bedekt zodat het niet bij vergissing kon worden gefotografeerd en ook was er een springladinkje in aangebracht waarmee in geval van een noodlan- Norden. 15 •*14 0-

Spinner | 2006 | | pagina 15