ding in vijandelijk gebied de bommenrichter het apparaat kon vernietigen. Carl L. Norden. de uitvinder van deze revolutionaire bommenrichtkijker, werd in april 1880 geboren in Semarang op Java, waar zijn vader in zaken was. Kennelijk zwierf de familie nogal wat rond. want zijn scholing ontving hij in Beek. Nijmegen. Barneveld en Apeldoorn. In 1904 verhuisde hij naar de V.S.. maar hij bleef Nederlander in hart en nie ren. zoals bij het zeifin 1944 uitdrukte tijdens een galadiner waarbij hem de Holley medaille van de American Society of Mechanical Engineers werd uit gereikt. Hij ontving deze onderscheiding voor zijn Norden Bombsight, omschreven als "een groots en uniek voorbeeld van een geniale uitvinding, dat een tijdig en groot openbaar nut heeft opgeleverd". In 1920 ontmoette Norden een uit Zwitserland afkomstige New Yorker. Theodore H. Barth, die in zijn kelder thuis experimenteerde met richlkijkers en dergelijke. De twee voelden elkaar direct aan en uit hun samenwerking ontstond de Norden kijker, die uiteindelijk door de Amerikaanse Marine werd geaccepteerd. Het Norden Bombsight werd als zo geavanceerd beschouwd dat de Amerikanen, toen in 1941 een 'ruil' van technologie plaatsvond met de Britten waarbij de VS o.a. voorbeelden ontvingen van de RR Merlin motor, radarapparatuur en gege vens over de Whittle straalmotor, het Norden appa raat op verzoek van de US Navy toch niet voor de RAF vrijgaven! De Militaire Luchtvaart van het KNIL heeft - moge lijk als enig niet-Amerikaans luchtwapen - toch korte tijd de Norden Bombsight ter beschikking gehad. Dit kwam omdat de in februari en maart 1942 vlak voor de val van Java als 'noodleverantie' ter beschikking gestelde B-25C Mitchell bommen werpers, direct uit de productie van de Amerikaanse luchtmacht werden betrokken en deze machines waren uitgerust met de Norden. De fout werd echter snel hersteld en de ML moest het verder met Sperry bombsights doen! Carl Norden stichtte de Carl L. Norden Incorpora ted, een firma welker naam angstvallig uit de vakli teratuur werd gehouden zodat de locaties waar de bommenrichtkijker werd gefabriceerd geheim ble ven. Hij droeg zijn patenten voor het symbolische bedrag van één dollar over aan de Amerikaanse regering. Behalve bommenrichtapparatuur had hij ook diver se uitvindingen gedaan betreffende katapultinstal laties waarmee drijvervliegtuigen van oorlogssche pen werden gelanceerd en ook betreffende deklan- dings 'arrester-gear'. Deze kennelijk geposeerde foto toont hoe het geheime Norden bombsight altijd werd bewaakt, foto: Nat. Archives RG 80 via G. Casius. Carl Norden's uitvindingen hadden hem natuurlijk geen windeieren gelegd en hij was van plan om na de bevrijding van Nederland "iets voor zijn vader land te doen". Hij was zeer begaan met het lijden tijdens de hongerwinter en zag zijn uitvindingen als zijn persoonlijke bijdrage aan de bevrijding van ons land. Het is ons niet bekend of hij dat plan heeft kunnen uitvoeren. Gerard Casius De USAAF was erg voorzichtig met informatie over bomb sights, getuige deze oude B-18A op Midland, Texas in 1942, waarbij de richtkijker netjes is weg-geretoucheerd. foto: via G. Casius. 16

Spinner | 2006 | | pagina 16