V zijn nu drie kwartier verwijderd van het punt waar we omhoog gaan. Aan stuurboord is op de zuidpunt van Sanana wat licht te zien. Daar wonen kennelijk mensen. Nu wordt het echt leeg en stil om ons heen. Op gegist bestek gaan we om half tien met een lin ker klimmende bocht naar boven; de radar gaat aan. Op 8000 voet vliegen we een racetrack terwijl de APS-20 op sectorscan in peiling 350 staat. Wat een aanblik: tientallen echo's in de Peleng- en Bangkalanbaai. We maken een snelle schets van het radarbeeld op basis van een plaatje uit een atlas van 1938. Onmiskenbaar: hier ligt een vloot sche pen. Niet langer dan 10 minuten vliegen we op hoogte met onze APS-20 aan. dan gaat de lamp uit en wij zakken snel naar 200 voet en zetten koers 085. terug naar Biak. Een soort nerveuze opwinding maakt zich van ons meester: er wordt veel over de intercom gesproken. "Heb je dat gezien, was dat daar een schip of een ander soort echo", enz. De 2e meccano brengt brood met gebakken eieren rond. Later heeft hij warme chocolademelk hoewel de buitentemperatuur 22° C is. Aan bakboord zien we de lichtjes van Sanana langsvliegen. over stuur boord de vage contouren van Boeroe en later Ceram. De maan komt bleek op en dan klettert een tropische bui op het donkere dak van onze Neptune. Hier in de buurt van Wahai op de noord kust van Ceram moet je bedacht zijn op Indonesische scheepvaart en zelfs op luchtverkeer onder controle van Bula. Onderwerp: Banggai-eilanden; Afbeelding: beeld van AN- APS 20 radar. vliegen. We stuiven de McCluer-Golf in en gaan naar 1500 voet om een vogelaanvaring te vermij den. Dan als we het oude vliegveld Babo aan stuur boord dwars hebben zetten we de klim naar 9000 voet in en gaat de radar weer aan. We versturen onze "radiocheck" en zien heel in de verte de eerste vage echo's van het eiland Biak. We gaan naar huis! Bij het passeren van de westpunt van Japen, terwijl we opnieuw een tropische bui doorvliegen, zetten we de daling in voor het Boeroekoe circuit. Om 3.35 uur staan we aan de grond, taxiën naar onze plek. stappen in het busje en worden naar de briefingroom in het operatiegebouw gereden. We vertellen ons verhaal, geven de plaatjes af en alle logs. nemen nog een bakje poeroet (chocolademelk) en gaan dan naar het squadrongebouw. De tassen, vesten en andere spullen in de kast. de overals op een hoop voor de was en dan de duisternis in naar huis met de scooter. Op de Ridge in huis aangeko men maakt Whisky het hondje duidelijk dat ze even "uit" moet. dat kan óók nog. Op mijn bed val ik in slaap met een flesje bier in de hand. 's Ochtends word ik wakker van de nattigheid. Bah! Omdat we pas om 12.00 uur op het squadron hoe ven te zijn draai ik me nog een keer om. Zaalig! De laatste gedachte is aan Riekje, die nu voorbij Bangkok moet zijn. op weg naar Nederland. Aan bakboord is vaag het contour van Misool te zien en dat betekent dat we weer boven eigen water Squadrongebouw Boeroekoe. 18

Spinner | 2006 | | pagina 18