Bericht van de Balkan 'UIT-GEVLOGEN' Loe Baltussen m In december 1994 ben ik er voor het eerst. Hoewel ik een blauwe baret draag, ben ik er niet als VN- waarnemer. Mijn vlucht naar Zagreb vertrekt pas over een uur. En het museum is maar vijf minuten lopen vanaf de terminal op de luchthaven Suréin bij Belgrado. Maar dat het 't Joegoslavisch Luchtmacht museum is, daar kom ik pas later ach ter. VN'ers dienen een algehele neutraliteit en onpartijdigheid in acht te nemen, zodat het muse umgebouw zelf niet kan worden bezocht. Foto's zijn er toen niet gemaakt, om dezelfde reden. Dat neemt niet weg dat ik al snel een indruk krijg van wat er zo allemaal staat. Tien jaar later maakt Maarten Baltussen enkele reizen naar Belgrado en brengt een bezoek aan het Muzej Jugoslovensko Vazduhoplavstva. Hij komt terug met een toch wel heel apart bericht van de Balkan èn met foto's. Voor het museum staat een stokoude Mil Mi-4 heli kopter, een afgedankte SOKO J-l Jastreb op een paal en een Junkers Ju-52. Het museum is ondergebracht in een erg futuristisch gebouw dat heel even doet denken aan een reusachtig ronddraaiend space sta tion. De schotel is als een groot glazen wiel met twee verdiepingen. Maar meer nog dan dit architec tonisch hoogstandje, wordt de belangstelling van de bezoeker getrokken naar de expositie: even histo risch als bizar. De collectie is ondergebracht in twee ringen langs de glazen wand beneden en boven. Sommige vliegtuigen zijn opgehangen aan het pla fond. Beneden op de begane grond zijn werkplaat sen ingericht voor reparatie en restauratie. Op het terrein buiten staat een aantal museumvliegtuigen en dito helikopters die qua grootte niet in het gebouw kunnen worden opgesteld of niet meer pas sen in de permanente tentoonstelling. Al het voorheen vliegend materieel is operationeel in gebruik geweest. Het meeste is vliegend op Surcin aangekomen om van daaruit te worden bijgezet in de museumcollectie. Open sinds 1989 Hoewel het museum in 1957 elders is opgericht, is het dan nog niet toegankelijk voor het publiek. De Dit jaar is het 20 jaar geleden dat de bouw begon van het luchtmachtmuseum bij de luchthaven van Belgrado, foto: Maarten Baltussen. vliegtuigen worden opgeslagen bij de luchtmacht op het vliegveld Zemun bij Belgrado, in de hangars van JAT-Jugoslav Air Transport op Surëin of elders in afwachting van een definitief onderkomen. Alleen serieuze onderzoekers krijgen desgevraagd toegang tot de opslaglocaties. In 1989 verhuist een groot deel van de collectie naar het nieuwe gebouw vlakbij de luchthaven van Belgrado. Sinds die tijd kan ook het publiek er terecht. In de loop van de jaren hebben zo'n half miljoen mensen het muse um bezocht. Volgens deskundigen uit de hele wereld behoort het Joegoslavische luchtvaartmuse um tot een van de grootste en al enige jaren tot de meest bezochte vliegtuigmusea ter wereld. We heb ben zo onze twijfels. Luchtvaartindustrie Binnen staat een groot aantal vliegtuigen van origi nele Servische komaf. Ivan Saric is de eerste geweest die in Servië vliegtuigen bouwde. Een bewaard gebleven Saric-II, een Blériot-achtig vliegmachine, werd in 1959 gerepareerd en verbouwd tot een replica van de Saric-I uit 1910. Het is het oudste 19

Spinner | 2006 | | pagina 19