Een Kamov Ka-25BSh Hormone-A van de Joegoslavische marineluchtvaart, foto: Maarten Baltussen. relikwie in de collectie. In de 20-er jaren van de vorige eeuw kwam de luchtvaartindustrie in Joegoslavië op gang bij Ikarus en daarmee ook de Franse invloed op de vliegtuigontwerpen van dit bedrijf. Het museum huisvest een aantal Ikarus vliegtuigen, waaronder de tweemotorige Ikarus-451. Naast Ikarus wordt halverwege de jaren '30 de UTVA vliegtuigfabriek opgericht in Pancevo. Tot 1995 zijn daar zo'n 900 vliegtuigen gebouwd. In 1951 komen samen met Roemenië de SOKO/CNIAR vliegtuigfabrieken tot stand. In de collectie van het museum zijn heel wat SOKO vliegtuigen opgeno men. Joegoslavië is destijds zeer betrokken geweest bij de ontwikkeling van het zweefvliegen op de Balkan. In het museum hangen dan ook de nodige zweefvliegtuigen aan het plafond. Van een Vrabac A met een open cockpit uit 1939 tot een Ikarus Orao uit 1949 waarmee later het eerste nationale zweef- vliegkampioenschap in Groot-Brittannië werd gewonnen. Wereldoorlogen Een belangrijk deel van de tentoongestelde vliegtui gen dateert uit de Eerste en Tweede Wereldoorlog. Zo hangt er een replica van een Nieuport N.XI. Uniek is de Messerschmitt 109G-2 waarvan de Joegoslavische luchtmacht er 70 in dienst heeft gehad. De Messerschmitts zijn tot 1953 in gebruik geweest. Verder staan er een Hurricane en een Spitfire die nog tot 1952 in Joegoslavië hebben gevlogen. De Russen zijn in het museum present met een Ilyushin 11-2 Stormovic en één van de drie overgebleven Yak-3's ter wereld. Boven de galerij hangt een prototype van een Bücker Bü-133 Jungmeister. Oorlog boven Joegoslavië In het museum wordt veel aandacht besteed aan de oorlogsverrichtingen boven Joegoslavië van de afge lopen decennia. Zo staat er een SOKO G-4 Super Galeb die bij hel uitbreken van de burgeroorlog in 1991 werd getroffen door een luchtafweerraket. Daarbij werd de staartsectie ernstig beschadigd. In het vuur van het gevecht merkte de vlieger daar echter niets van. Hij vloog zijn missie gewoon ver der en maakte een normale landing. Maar hij schrok zich een ongeluk toen hij na terugkeer werd gewezen op zijn verwrongen staart precies in het 20

Spinner | 2006 | | pagina 20