De restanten van de Amerikaanse F-16C van 555 Squadron op Aviano die werd neergeschoten op 2 mei 1999 hij Sabac in noordwest Servië, foto: Maarten Baltussen. Buitenopstelling Buiten op het terrein rondom het museum staan onder andere een door de Fransen gebouwde Junkers Ju-52/3m, een C-47B Dakota, een Mi-4 heli kopter en een oude Caravelle van Yugoslav Airlines. Ze staan er verwaarloosd bij. Niet zo zeer vanwege de oorlog in de afgelopen jaren, maar wel door ern stig gebrek aan onderhoud. Het linnen op het rich tingsroer van de Dakota en op de ailerons van de Crate fladdert in de wind. De bekleding van enkele Kraguj's zal het niet lang meer houden en zelfs de enig overgebleven Sealand-amfibie ter wereld, heeft haar neus goed gestoten. Het terrein rond het muse um wordt ook gebruikt voor de opslag van een onwaarschijnlijk groot aantal vliegtuigen. Ze maken geen deel uit van de museumcollectie en zijn compleet intact. Er mag niet worden gefoto grafeerd. De Jastrebs, Orao's, Galebs en Super Galebs zijn samen met een aantal MiG-21's en een paar Kraguj's al vóór de Kosovo oorlog vliegend naar Surfin gekomen en bij het museum gepar keerd. Ze werden aan de grond gezet als gevolg van de Dayton akkoorden. Operationeel zijn ze welis- Twijfelachtig In hoeverre het luchtmachtmuseum in Belgrado met dit soort verkoop beantwoordt aan haar muse ale doelstellingen is niet duidelijk. Of het tentoon stellen van neergeschoten, vijandelijke vliegtuigen of resten daarvan, daaraan bijdragen lijkt ons zeer twijfelachtig. In West-Europa is geen enkel lucht vaartmuseum te vinden waar kleine stukjes restan ten van vijandelijke oorlogsvliegtuigen massaal worden verkocht. Natuurlijk staan er heel wat Duitse vliegtuigen in musea. Vaak gaat het dan ech ter om vliegtuigen die na de oorlog in Frankrijk of Spanje in licentie zijn gebouwd. In Engeland kom je zo hier en daar ook Argentijnse FMA 1A-58 Pucara's tegen die in 1982 als oorlogsbuit na de Slag om de Falklands zijn meegenomen. Maar het Joegoslavische Luchtmachtmuseum met zijn hoog staande historische collectie vliegtuigen, heeft zich zelf met de verkoop van gecertificeerde stukjes F- 117 een onsmakelijke primeur bezorgd. Het lijkt er op dat de feitelijke doelstelling van het museum om redenen van nationale trots en politieke propa ganda met succes naar de achtergrond is geschoven. 22

Spinner | 2006 | | pagina 22