Reacties Schilderij In het blad 4 Spinner" no. 18 wordt in het verslag van Loe M.M. Baltussen onder de titel "United we fly" melding gemaakt van het schilderij van Z.K.H. Prins Bernhard van de schilder Victor Julien Trip dat Onze Prins ten geschenke heeft gegeven aan het MLM. Misschien vindt U het leuk het volgende te weten: Voor het maken van het schilderij werd Trip diverse keren door een hofauto afgehaald van zijn huis in Espeloo in Rotterdam. Toen het schilderij gereed was vroeg de Prins wat hij Trip verschuldigd was. Victor Trip antwoordde: "Het was mij een eer én een genoegen dit schilderij voor U te maken. Ik zou in ruil graag Uw Ray Ban zonnebril willen hebben als U die kunt missen". En aldus geschiedde en Victor heeft de Koninklijke zonnebril tot zijn dood gedragen. W.G.F. Bekink 'Vriend van het MLM' Spanje Al enige tientallen jaren lees ik als vriend van het met veel belangstelling en waardering het blad Spinner en zijn voorganger. Als oud-officier van de K.L. is het voor mij een waardevolle bron van kennis inzake de geschiedenis van de K.Lu. In het nummer van oktober 2005 trof mij de interessante bijdrage van Loe Baltussen (naar ik aanneem het bestuurslid L.M.M. Baltussen). Daarin komt de "German connection" aan de orde. De oorzaak daarvan blijft enigszins mistig, dit mede als gevolg van de zin zo'n 10 regels daarboven die luidt: 'De Tweede Wereldoorlog, waar Spanje geen deel aan heeft gehad, is dan ook niet van wezenlijke betekenis geweest voor de Spaanse lucht vaarthistorie.' Deze zin had ter verklaring van de German connection en in overeenstemming met de feiten, beter kunnen luiden: 'De Tweede Wereldoorlog, waarin Spanje actieve steun gaf aan nazi-Duitsland, verklaart veel van de Spaanse lucht vaarthistorie.' Ik licht dat in het onderstaande toe. Spanje bleef na de burgeroorlog 1936-'39 zitten met een schuld aan Duitsland, zonder welk land het Franco-regime de burgeroorlog wellicht niet zou hebben gewonnen, ter grootte van 400 miljoen Rijksmark. Na de val van Frankrijk in 1940 sprak Hitler met Franco over aflossing van die schuld. Hij wilde onder meer vrije doortocht voor Duitse troe pen naar Gibraltar teneinde de Britten uit de Middellandse Zee te verjagen. Franco verzette zich met allerlei uitvluchten, maar leverde wel allerlei goederen (strategische delfstoffen, zuidvruchten e.d.) en diensten (toegang voor Duitse onderzeebo ten en vliegtuigen). Zo voorkwam hij nog net oorlog met het Verenigd Koninkrijk dat overigens al vijan den genoeg had. In het Oosten leverde hij later een vrijwilligersdivisie (de blauwe divisie) die vocht in de buurt van het toenmalige Leningrad. Daarin heb ben 47.000 man gediend, een aantal dat wijst op grote verliezen. Een en ander is na te lezen in de epiloog van het standaardwerk The Spanish Civil War door Hugh Thomas, verschenen in 1961 (ik heb de derde druk uit 1977 geraadpleegd). Na de oorlog was Spanje een toevluchtsoord voor uit Duitsland gevluchte deelnemers aan het nazi regime, en tussenstation op weg naar Zuid Amerika van gevluchte oorlogsmisdadigers. Redenen te over waarom Spanje na de oorlog niet in aanmerking kwam voor Marshall-hulp, door de Westerse landen werd beschouwd als een paria, en heel lang heeft moeten wachten op toelating tot de N.A.T.O. en de Europese Gemeenschap. De enige "vriend" die Spanje na de Tweede Wereldoorlog had, was dus Duitsland althans dat deel van de Duitse bevolking dat het beter had gevonden zijn land te verlaten. Dr J.W.H. Geerlings 25

Spinner | 2006 | | pagina 25