Cardington P.J. Huijskens, Cardington. Pijler in de ontstaansgeschie denis van de naoorlogse zelfstandige luchtmacht. Nr. 18 en tevens laatste uitgave in de reeks Brochures van de Sectie Luchtmachthistorie van de Staf Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten, 2005 ISBN 90-73696-26-7. 182 pagina's, 95 illustraties in kleur en zwart-wit. Na de bevrijding van het zuiden van Nederland en later na de beëindiging van de Tweede Wereldoorlog ontstond er bij de Nederlandse lucht strijdkrachten een grote behoefte aan opleidingsca paciteit. Die werd gevonden in Groot-Brittannië. Vele Nederlanders hebben in de periode van eind 1944 tot begin 1947 aldaar hun elementaire en ver volgopleiding ondergaan. Het Recruit Training Centre Cardington van de Royal Air Force (RAF) ver vulde daarbij een bijzondere rol. Bij dit opleidings centrum kreeg het merendeel van de Nederlandse oorlogsvrijwilligers die zich in Eindhoven en later op Ypenburg hadden gemeld hun elementaire mili taire opleiding. Degenen die bestemd waren voor een technische functie bij het grondpersoneel ver bleven gemiddeld vier maanden op Cardington en werden vervolgens overgeplaatst naar één van de technische opleidingsscholen van de RAF om daar hun opleiding voort te zetten. Zij die in aanmer king kwamen voor een opleiding tot luchtvarende werden vrij snel van Cardington overgeplaatst naar Bridgnorth. Nu, ruim 60 jaar later, blijkt dat de bekendheid van Cardington praktisch is vervaagd. Toch vervulde deze plaats een belangrijke rol in de ontstaansgeschiedenis van wat nu de Koninklijke Luchtmacht heet. Daarom is het de moeite waard de achtergrond van Cardington nader te bezien. Toen op 15 juli 1946 de Nederlandse School of Technical Training te Langham werd opgericht werd deze school bemand met instructeurs van bij de RAF geschoolde Cardington-veteranen. Geen wonder, dat de vrijwilligers die in Cardington hun diensttijd aanvingen zich dat onderdeel met trots herinneren en Cardington hoog in het vaandel heb ben staan. Deze veteranen zijn inmiddels de tach tigjarige leeftijd genaderd of ouder, maar ondanks die leeftijd waren de reacties van hen op de oproe pen om informatie overweldigend en de bijdragen die zij instuurden de moeite waard. Die inzending en maakten het mogelijk om een goed beeld van die roerige tijd te schetsen. Een tijd waarin jonge mannen zich geroepen voelden om na een periode van onderdrukking en vervolging zich als oorlogs vrijwilliger in te zetten voor een vrij Europa en een vrije wereld. Dit relaas over Cardington is meer dan alleen een verhaal over de rol die deze plaats heeft vervuld tijdens twee wereldoorlogen. Het handelt ook over vele facetten van vooral de Tweede Wereldoorlog en over de motieven van de vrijwilli gers en hun idealen. De brochure Cardington is een collage van histori sche feiten, herinneringen, anekdoten en verhalen van lotgenoten. Dat betekent dat de bijdragen vaak persoonlijk zijn getint. Dit doet echter geen afbreuk aan de brochure, integendeel, de verhalen lezen gemakkelijk weg en geven een goede kijk op het ontstaan van de na-oorlogse luchtmacht, zodat ook buiten de kring van de direct betrokkenen velen geboeid zullen zijn door dit verhaal Deze brochure is tot stand gekomen in samenwer king met de voormalige Sectie Luchtmacht Historie De brochure kost Eur 6,50 en is verkrijgbaar bij het Nederlands Instituut voor Militaire Historie (NIMH), Postbus 90701, 2509 LS Den Haag, telefoon 070 3165335, e-mail nimh@mindef.nl en in de museum winkel "De Brik" in het MLM. Hans Berfelo 28

Spinner | 2006 | | pagina 28