Militairen aan het hof 4- De geschiedenis van het Militaire Huis 1849 - 2005 Het Militaire Huis staat de leden van het Koninklijke Huis al meer dan anderhalve eeuw ter zijde bij de uitoefening van hun werkzaamheden. Sinds 1849 maken officieren van het Militaire Huis deel uit van de hofhouding. Het zilveren regerings jubileum van Koningin Beatrix vormde een uitgele zen aanleiding om de geschiedenis van het Militaire Huis integraal vast te leggen. In Militairen aan het hof. De Geschiedenis van het Militaire Huis 1849 2005 heeft het Nederlands Instituut voor Militaire Historie voor het eerst gedetailleerd beschreven wie deze adjudanten en ordonnansofficieren waren en welke taken zij verrichtten. Op vrijdag 16 december j.l. bood minister van Defensie H.G.J. Kamp op paleis Huis ten Bosch het eerste exemplaar van Militairen aan het hof aan Koningin Beatrix aan. De wijze waarop de verschillende staatshoofden de militairen aan het hof tijdens hun regeerperiode hebben ingezet, vormde het uitgangspunt bij het schrijven van de geschiedenis van het Militaire Huis. Koning Willem III meende aan het begin van zijn koningschap nog dat hij daadwerkelijk het opperbevel over leger en vloot bezat. Weldra ont dekte hij echter dat het oppergezag slechts een sym bolische betekenis had. Voor zijn adjudanten en ordonnansofficieren betekende dit hun definitieve overstap van de krijgsmacht naar de hofhouding; hun militaire carrière speelde zich geheel af aan het hof. Onder Koningin-regentes Emma zette deze ontwikkeling zich voort, al verzette zij zich hevig tegen pogingen vanuit de politiek om greep op haar officieren te krijgen. Koningin Wilhelmina was de eerste vorst die haar officieren weer naar de troepen stuurde. Na de Tweede Wereldoorlog brak zij bovendien met de gewoonte om adjudanten en ordonnansofficieren uit adellijke kringen te selecte ren. Zij gaf de voorkeur aan militairen die zich op vaderlandslievende wijze hadden onderscheiden. Tijdens de regeerperiode van Koningin Juliana behoorden de adjudanten van het Militaire Huis vrijwel allemaal tot de staf van de Inspecteur- Generaal, een functie die speciaal voor Prins Bernhard in het leven was geroepen. Tegenwoordig zijn de adjudanten van het Militaire Huis hoogop geleide officieren die voor enkele jaren door het Ministerie van Defensie bij het hof worden gedeta cheerd om Koningin Beatrix op professionele wijze bij de uitoefening van haar ambt te assisteren. Dit alles gebeurt onder het devies van het Militaire Huis: Trouw, Dienstwillig en Waakzaam'. Militairen aan het hof De geschiedenis van het Militaire Huis 1949 - 2005 door Jeoffrey van Woensel. Uitgegeven door Boom, Amsterdam. 188 pagina's, 23 x 24 cm, fullcolour, rijk geïllustreerd. ISBN 90 8506 228 4. Prijs Eur 29,50. Verkrijgbaar bij Nederlands Instituut voor Militaire Historie. 29

Spinner | 2006 | | pagina 29