Kampong VERKENNI NG Kees Plat Tussen het uitdifnst nemen van de Martin Mariner en de komst van de P2V-7B Neptune werden de kampongpatrouilles uitge voerd met de Douglas Dakota. Dit verhaal gaat over Pulau Fani. het hoofdeiland van de Asia eilanden, het noordelijkste deel van wat destijds tot Nederlands Nieuw-Guinea behoorde. Om in het uitgestrekte gebied rond de Vogelkop een eenvoudige en snelle melding van onregelmatighe den te bereiken, was in de 50-er jaren het systeem van de kampongseinen bedacht. Daarbij lagen bij een 60-tal kampongs op vaste plaatsen wit geschil derde boomstammen. Lagen ze parallel dan was alles in orde en als het niet goed was werden ze gekruist neergelegd. Eens in de week vloog een MLD-vliegtuig al deze seinen af tijdens een zgn. kampongverkenning. Werd een onregelmatigheid opgemerkt dan rapporteerde het vliegtuig dat aan het grondstation in Biak, dat dan zorgde voor de geëigende actie: een schip erheen, een peloton mariniers of een team van de Papoeapolitie. Fani is het noordelijkste eiland van de Asia groep. Een reep zand met wat kokospalmen en wat struik gewas. Daaronder met atap gedekte hutten. Op het strand veel vlerkprauwen, sommige met een buiten boordmotor. Niemand wist waar ze tankten en hoe dat betaald werd. Op de Zuidwestpunt van het eiland stond de hut van het dorpshoofd, de kepala kampong. Daarnaast lag het sein. Deze plek werd aangeduid met de letters F en I, Foxtrot en India. De geografische positie was ten naaste bij 01.02 N en 131.10 E. Noordelijker was geen land meer onder onze verantwoordelijkheid. Toen het systeem van de kampongseinen werd inge steld vloog de MLD met Catalina amphibies en watervliegtuigen. Onder gunstige weersomstandig heden kon getracht worden om bij een onveilig sein te landen. Nadat de Mariners in gebruik waren geno men kon zelfs in bepaalde gevallen een eenheid mariniers worden ingevlogen. Vanaf het uitdienst- stellen van deze rampvliegtuigen was het gedaan met snelle reactie. In de periode dat er geen "long range" vliegtuigen bij de MLD beschikbaar waren in Nieuw-Guinea, werd met Fireflies vanaf het vlieg veld Jefman bij Sorong en vanaf Utarom bij Kaimana gevlogen. De verafgelegen kampongs werden ver kend met een van de "KroonduiF (luchtvaartmaat schappij voor binnenlands luchtverkeer) gecharter de DC-3. Tenslotte kreeg de marine de beschikking over vier Dakota's die vanuit Nederland naar Nieuw- Guinea werden overgebracht. Nu konden in eigen regie meerdaagse kampongverkenningen worden uitgevoerd. Toen dan eind 1961 de P2V-7B Neptune zijn intrede deed, was het leed geleden en maakte iedere vijf dagen een Neptune vanuit Biak in 10,5 uur de gehele ronde nonstop. Fani ligt in alle opzichten buiten de route en boven dien zo'n 300 km ten Noorden van Sorong. Er gingen 10

Spinner | 2006 | | pagina 10