O 'Ik vloog met de eerste KLu F-16' is een boute uit spraak voor een Officier Technische Zaken, die de veertig is gepasseerd en niet is begiftigd met enig lichtvleugelig brevet. Toch is het juist, zij het dat misbruik werd gemaakt van de dubbele betekenis van bovenstaande zin. In het Engels zou dit geintje niet lukken. 'How did 1 get that for each other?' Gebruik makend van het feit dat de USAF per C-5 de eerste voor Fokker bestemde F-16 overvloog naar Schiphol, besloot ik voor deze keer de ouwe getrou we KLM ter verwisselen voor MAC en onze toekom stige eersteling tijdens zijn (of is het haar. ik weet het niet; het kind heeft immers geen naam) lucht doop te vergezellen. Samen veilig opgeborgen in een hoop romp met een boel vleugels eraan en bovendien een boel wielen, motoren en last but not least competente aircrew-members was het best te doen en hoefde ik niet te vrezen voor mijn vermoe delijk erg lage g-resistance. Aangezien alles zijn prijs heeft, meen ik dat tegen over deze unieke belevenis de plicht staat hierover wat meer te vertellen aan de achterban, voor wie het immers allemaal bestemd is. Het relaas is zeker niet compleet, doch tracht die zaken te belichten die naar mijn mening minder bekend zijn of in voorgaande F-16 publicaties wat op de achtergrond bleven. Duizelingwekkende details? De eerste F-16B (tweezitter), die volgens de plannen in juni 1979 aan de KLu zal worden afgeleverd, werd op 12 september 1978 per USAF C-6A Galaxy overgevlogen van General Dynamics, Forth Worth Texas naar Schiphol. Dit zg. 'knock down aircraft' werd in de USA vervaardigd tot en met de mechani sche eindassemblage, waarna Fokker deze fase van de assemblage zal overdoen, de systemen contro leert en afregelt en vervolgens het vliegtuig én op de grond én in de lucht beproeft. Toch bevat ook dit vliegtuig al enkele onderdelen, die door de Europese coproducenten werden vervaardigd, nl. door Sabca in België gebouwde vleugels en door Fokker geproduceerde flaperons, die beiden in februari 1978 aan General Dynamics werden toege leverd. Fokker ziet dus zijn eigen product weer terug. Geeft dit al enigszins een idee van de com plexiteit van een multinationale productieopzet, vooral in de beginfase, de volgende gegevens voe gen daar nog wat (duizelingwekkende?) details aan toe. Dit eerste aan de KLu af te leveren vliegtuig (KLu F- 16B no. 1) heeft als multinationaal productieserien ummer 32 en begon herkenbare vormen te krijgen met de samenbouw van het rompmiddenstuk in januari 1978, derhalve 17 maanden voor aflevering. Het tweede aan de KLu over te dragen vliegtuig (KLu F-16A no. 1, de eerste eenpersoons F-16, geplande aflevering in juli 1979) heeft als multinationaal productieserienummer 39. Hiervoor begon de samenbouw van het rompmiddenstuk reeds in juli 1977, dus 24 maanden voor de levering en 6 maan den eerder dan het rompmiddenstuk voor zijn voor ganger. Een soortgelijk verhaal geldt voor romp voorstuk. rompachterstuk, vleugels, ventral fins en alle verdere onderdelen, tot het kleinste detail. Dit vliegtuig echter wordt geheel door Fokker vanuit genoemde hoofdonderdelen gebouwd. Doorloopt ij den Op deze wijze nemen de Europese producenten als Fokker geleidelijk de samenbouw van het vliegtuig in toenemend detail van General Dynamics over. Schokeffecten van teveel nieuwigheden ineens wer den voorkomen, waardoor 'trouble shooting' een vrijwel constante werklast geeft en ook de produc tiewerklast in mensen en manuren vrij constant kan worden gehouden. De afnemende problemen en benodigde manuren per product (learning curve) worden gecompenseerd door de toenemende taak, eensdeels in zelfstandig te vervaardigen deel componenten en voorts door het toenemende aan tal per tijdseenheid te vervaardigen F-16's en F-16 componenten. Om enig idee te geven hoe het inleer- proces inwerkt op de doorlooptijden, het volgende. Het tweede aan de KLu af te leveren vliegtuig, dat zoals gezegd geheel door Fokker wordt geassem bleerd, doet over de fase tussen toelevering van het rompmiddenstuk en aflevering vliegtuig 17 maan den; voor het laatste vliegtuig is in 1983/1984 slechts iets meer dan de helft, nl. 9 maanden voor zien en daarbij dient men zich te realiseren dat de voor de vliegproeven uitgetrokken tijd (weerklach- ten) minder drastisch afneemt. De productiedoor looptijd is derhalve na 172 vliegtuigen meer dan gehalveerd. Onverdroten doorgaan Het behoeft geen betoog dat aan dit alles een knap pe, nauwkeurige en vooral arbeidsintensieve plan ning voorafging, die bovendien dagelijks aan beide zijden van de oceaan wordt bijgehouden. De pro- 13

Spinner | 2006 | | pagina 13