Savigny: Domein van Dassault's 'UIT-GEVLOGEN' Loe Baltussen In een land als Frankrijk, waar zich alles bij elkaar toch meer dan 160 kleine en grotere vliegtuigverza melingen bevinden, kun je als luchtvaartfreak je hart ophalen. Weliswaar gaat een vergelijking met Engeland op een aantal aspecten mank. maar in Frankrijk kunnen ze er ook wat van. Wat telkens weer verrast, is niet zo zeer de uitstalling, maar veel meer wat daar omheen gebeurt. Daaraan zie je steeds opnieuw of een museum leeft, of niet. Meestal valt er echt wel wat te zien buiten het eigenlijke tentoonstellingsterrein, in een afgelegen hoek of zo. En soms is het daar waar doorgaans geen bezoekers komen, niet anders dan op het expositieterrein zelf. Daar lijkt het hier in het har tje van de Pays de Beaune ook op. Maar midden in de Bourgogne langs de Cöte des Grands Vins is er ook nog iets anders: ambiance. Want dat hebben ze in Frankrijk. En op het Chateau de Savigny-lès- Beaune zeer zeker. Midden op de dag stap ik de kasteelpoort door. De parkeerplaats is bijna vol. Er zijn best wel veel bezoekers, maar die komen voor heel wat anders. Want hel 14e eeuwse Chateau herbergt veel meer dan alleen maar jachtvliegtuigen. Kasteelheer Michel Pont die zelf ook heeft gediend bij de l'Armée de l'Air, heeft zijn ondernemersrisico's enigszins gespreid. In zijn viertoren kasteel is hij Maitre van niet minder dan vijf musea. Hij heeft er een Motorenmuseum in ondergebracht, zijn eigen 'Abarth' Raceauto Museum, een Tractorenmuseum en. heel belangrijk in deze streek, een Wijnbouw- museum annex wijnproeverij. Die bevindt zich in de aanbouw naast de receptie en is de gehele dag geopend. Voor wie er te lang verblijft is het daarna aangenaam vertoeven in het restaurant van echtge note Nathalie Gente-Ponte: Le Cellier Volnaysien. Maar voordat het zover komt, doen we waar we voor gekomen zijn: de luchtvaartcollectie van het De grootte van de nucleaire bommenwerper, een Mirage IVA, valt goed op tegen de MiG-21MF Fishbed (links) en de Sukhoi-7BMK Fitter-A rechtsop de voorgrond, foto: Loe Baltussen 16

Spinner | 2006 | | pagina 16