Chateau de Savigny-lès-Beaune. Michel Pont is een luchtvaartenthousiast die al twintig jaar lang vlieg tuigen verzamelt. Dat er een groot aantal vliegtui gen staat is vanaf de openbare weg niet te zien. Daarvoor staat er aan de dorpskant van het terrein een te hoge kasteelmuur. Jachtvliegtuigen In 1986 krijgt Michel Pont zijn eerste kist: een Mirage IIIR. Een jaar later komen daar nog eens elf vliegtuigen bij en in 1988 nog eens vijftien. Vanuit België arriveren een aantal Thunderstreaks en een paar Starfighters. Om de museumcollectie verder uit te breiden vinden regelmatig uitwisselingen plaats met luchtvaartmusea in Duitsland. Polen en Portugal. Dat heeft in al die jaren geleid tot een unieke verzameling naoorlogse jachtvliegtuigen. Deze voormalige Deense nachtjager, een Gloster Meteor TT.Mk.20 (NF.ll), later in Zweden gebruikt als civiele doelsle- per, staat compleet met belly- en wingtanks naast nog een tweetal NF.ll's te wachten op een schilderbeurt, foto: Loe Baltussen Op het grasveld voor het kasteel staat een eenzame, fraaie in rood en aluminiumgrijs geschilderde F-84G Thunderjet. Later blijkt dat het een van de weinige vliegtuigen is die goed is onderhouden. De eigenlijke museumcollectie bevindt zich aan de achterkant van het kasteel, afgeschermd door bebossing aan de lange zijden van het geëgaliseerde veld. Ambiance Voordat ik het terrein verder oploop, wordt mijn aandacht getrokken door iets wat lijkt op het proto type van een nieuwe TGV. In een hoek van het ter rein liggen twee Noratlas rompen (c/n 92 en 141) die na verwijdering van het achterste gedeelte aan elkaar zijn vastgeklonken. Een blik naar binnen maakt duidelijk dat de uitgeleefde vliegtuigrompen zijn gebruikt voor feesten en partijen. Bij een derde romp is de cockpitsectie veranderd in een achter kant. Elders op het terrein ligt nog een neussectie die in gebruik is als kippenhok. Het doet afbreuk aan de intentie van het museum nog geen honderd meter verderop. Het geeft een weinig verheffend cachet aan het geheel. Maar ook dat maakt deel uit van de zo geprezen Franse ambiance. Dassault en Dassault Tegen de bomen en zelfs tot in de struiken achter het kasteel staat een lange rij Franse jachtvliegtui gen. Namen? Dassault en nog eens Dassault, dan Bréguet en Fouga. En helemaal vooraan: een majestueuze Morane-Saulnier Paris. C'est la France. Deze keer geen Aerospatiale of Socata, maar gevechtsvliegtuigen en een paar helikopters. Je kunt ze nog eens een keertje aanraken en de geur snuiven van een ouderwetse, analoge cockpit vol stuurkabels. Want ofschoon ze achter een hek staan, mag dat wel. Er is kennelijk niemand anders, of misschien heel weinigen die er naar omkijken. De vliegtuigen staan in weer en wind en de verf is er bij de meeste nagenoeg van af. In Frankrijk vliegt er zelfs nog één. Maar in heel Europa is dit de enige in een museum. Deze Sud-Ouest S0.4050 Vautour IIN van het Centre d'Essais en Vol (CEV) is door het Musée de l'Air op Le Bourget uitgeleend aan het Chateau de Savigny. De Mirage neuskegel later werd standaard voor de EOV-versie van de Vautour. foto: Loe Baltussen 17

Spinner | 2006 | | pagina 17