niet op het terrein van het kasteel, helaas. Er staan twee rijtjes 'onthoofde' cockpitsecties. De overige restanten van deze vliegtuigen kunnen als reserve onderdelen dienst doen. Als het niet voor het eigen museum is, dan wellicht voor anderen. Er bestaan tussen veel Franse luchtvaartmusea nauwe contac ten. Parad ij s Op het middenterrein, goed te overzien vanuit de hoge bosrand langs het veld. staat de rest van de collectie quasi geordend. Het gaat om vliegtuig- en helikoptertypes uit Duitsland, Italië, Polen. Rusland, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk. De expositie is een waar paradijs voor luchtvaartfotografen. De kisten staan zó opgesteld dat zelfs van een Starfighter nog een fotogenieke prent kan worden gemaakt. Opvallend is een Sud- Ouest Vautour van het Franse Testvliegcentrum (CEV) die is uitgerust met een Mirage neuskegel voor radaronderzoek. Later wordt deze configuratie standaard bij Vautour versie voor elektronische oor logsvoering. Vol verbazing over de deplorabele staat Een Vought F-8P Crusader van de Franse Aéronavale. foto: Loe Bal tussen van onderhoud van veel vliegtuigen slenter ik al schrijvend en fotograferend door naar een S-58 heli kopter. Dit heli type mag altijd rekenen op mijn bij zondere aandacht. Mijn luchtdoop heb ik bijna 50 jaar geleden in een S-58C ondergaan. Met de romp van de Sikorsky op Savigny is echter iets vreemds gebeurd. De heli zit goed in de verf, maar lijkt een weinig geslaagde neusrestauratie te hebben onder gaan. Dat is helaas ook het geval bij een WS-55 Whirlwind. Wie op weg naar de Provence of nog zuidelijker een tussenstop moet maken in de buurt van Dyon, moet het kasteelmuseum in Savigny-lès-Beaune beslist gaan bezoeken. Niet zozeer vanwege de museale conditie van de tentoongestelde kisten, maar vooral om de unieke collectie Dassault vliegtuigen en om de ambiance van het geheel. Bereikbaarheid en toegankelijkheid Savigny-lès-Beaune ligt een paar kilometer ten noordwesten van Beaune, even ten zuiden van Dyon. Per auto goed bereikbaar vanuit Luxemburg via de A31 richting Dyon, de A6 richting Lyon ver volgens richting Beaune en via de afrit Beaune, richting Beaune, in de stad via de N74 richting Dyon en op de Rue de Faubourg linksaf over de D18 naar het 6 km verder gelegen Savigny-lès-Beaune. Vanuit de richting Parijs via de A6 richting Lyon, Dyon, afrit Beaune en verder zoals hiervoor aange geven. Het museum is van april tot oktober elke dag geo pend van 9u tot 18:30u. Vanaf november tot maart: van 9u tot 12:00u en van 14:00u tot 17:30u. Parkeren is gratis. Toegang: kinderen tot 9 jaar gra tis. Kinderen van 9 tot 16 jaar: 3,50, volwassenen: 7,-. Het entreebewijs geeft toegang tot alle musea in het kasteel. •y.- t Hoe verschillend ook: alle neuzen wijzen dezelfde kant op. Het museum heeft meer opstellingen van deze gedecapiteer- de cockpitsecties. foto: Loe Bal tussen 7" 19

Spinner | 2006 | | pagina 19