N om. Registratie van dit vliegtuig was 7285 en het gebeurde om 12.49 uur. Na de oorlog werd er een film gemaakt over Von Werra's ontsnapping, gespeeld door Hardy Krüger. Een andere kaappoging, die ook de nodige bekend heid kreeg, komt op naam van de beroemde Britse oorlogsvlieger Wingcommander Douglas Bader. Bij zijn leven al een legende (bij stierfin 1982) werd van hem ook een film gemaakt. Hij werd bekend als de man met het houten been. was beducht bij de Luftwaffe als jachtvlieger. In augustus 1941 werd hij boven Noord-Frankrijk door Messer- schmitt's van JG26 neergeschoten. Douglas Bader was zo beroemd dat hij kon bogen op speciale bewaking, maar hij wist het bij de Luftwaffe zo ver te brengen dat hij in een Duitse Bf-109 plaats mocht nemen met geen ander doel om er met dit vliegtuig vandoor te kunnen gaan. Toen de Duitse Luftwaffe-officieren doorhadden dat hij er vandoor wilde gaan, was het al snel uitstappen geblazen. Tot het einde van de oorlog zou Bader in Duitse krijgsgevangenschap blijven. Hongarije Heel veel minder bekendheid, zeker in boeken en films, geniet het geval van de kaping van een Heinkel He-111. dat zich afspeelde op 9 december 1944. En deze poging slaagde wél! Het is goed deze kaping aan de vergetelheid te ont trekken. temeer omdat daar een Nederlandse offi cier bij betrokken was. Die landgenoot was Hans Bentinck uit GorsseL, die in de oorlog als luitenant van het Nederlandse leger in Duitse krijgsgevan genschap zat. Toen de Russen in januari 1944 bij hun opmars in Polen snelle voortgang maakten, besloten de Duitsers zo'n 2000 Nederlandse krijgs gevangenen uit 'Stalag 371' in Stanislav weg te halen en vervolgens te verplaatsen naar een Lager in Neu Brandenburg. Tijdens deze reis slaagden 155 gevangenen erin te ontsnappen. Eén van hen was Lt. Baron J.A. Bentinck, die al vanaf 1942 krijgsgevangen zat. Bentinck wist met succes uit handen van de Duitsers te blijven en stak de grens met Hongarije over. Hoewel dit land aan de kant van de As-mogenheden (Duitsland-Italië-Japan) meevocht, waren Nederlanders er in het algemeen populair vanwege de hulp die Nederland vroeger aan de Hongaren had geboden. Bentinck werd in Hongarije toch geïnterneerd en beraamde pogin gen om te ontsnappen. In september 1944 (een maand ervoor had Eichmann hoogst persoonlijk de leiding gehad met het nog in massa wegvoeren van Hongaarse joden naar de vernietigingskampen) trachtte Bentinck te ontsnappen en naar Roemenië te komen. De poging lukte niet. Hij belandde in de gevangenis van Nagyvarad en kwam korte tijd later in Boedapest terecht. Daar kwam hij in contact met twee Hongaarse luchtmachtofficieren, die voornemens waren Hongarije te verlaten, voordat de onvermijdelijke bezetting door de Russen een feit zou zijn. Gezamenlijk maakten ze plannen om een Heinkel He-111 bommenwerper van de Hongaarse luchtmacht te stelen van de Luftwaffe- basis Papa en met het toestel naar Zuid-Italië te vliegen dat inmiddels in geallieerde handen was. Het plan werd echter extra gecompliceerd toen de Hongaarse vlieger, een Majoor, erop stond ook zijn vrouw, zijn éénjarig dochtertje en een Hongaarse diplomaat mee te nemen... 16 Routebeschrijving der ontsnapping op 13-1-1944 uit een krijgsgevangenentransport en de geslaagde vlucht met een gestolen Duitse bommenwerper, type Heinkel He 111 op 9-12-1944 vanaf de Duitse luchtmachtbasis Papa in Hongarije, naar de Amerikaanse basis Foggia in Italië van J.A. Baron Bentinck. 2e luitenant der Infanterie. OOSTENRIJK WENEN O TJECHOSLOWAKIJE Overtocht over de Karpa van Oekraïnse officieren BALATON MEER PAPA Vertrek per Heinkel He 111 op 9-12-1944 om 09.00 uur ADRIATISCHE BARI Kustlijn ITALIË Geland te FOGGIA op 9-12-1944

Spinner | 2006 | | pagina 16