Russische Relikwieën in Budapest 'UIT-GEVLOGEN' Loe Baltussen In de landing vanuit onze Belgische Avro-146 vallen ze al op. En in een oogopslag zie je al dat ze nooit meer zullen vliegen. Het mag dan allemaal niet veel om het lijf hebben: maar er staan wel een paar grote verkeersvliegtuigen. Dat zie je niet vaak. Ze vertegenwoordigen elk een mijlpaal uit de Hongaarse burgerluchtvaart. Alleen al daarom is het is interessant genoeg om een bezoek te brengen aan dit openluchtmuseum pal naast het platform van Terminal 2B op de luchthaven Ferihegy van Budapest. Anders dan in de reisgidsen wordt vermeld, besteedt men in het Hongaars Verkeersmuseum Közlekedési in de stad Budapest zelf geen enkele aan dacht aan de luchtvaart. Een Antonov An-2R Colt op het dak van dit spoorweg- en automuseum sug gereert echter het tegenovergestelde. Na aanschaf van een toegangskaartje (400 florint, 2.-) en het betalen van een fotografeervergunning (500 ft. 2,50) blijken de vliegtuigen gevlogen te zijn. De suppoosten weten verder van niks. Na tien minu ten staan we weer buiten en besluiten naar Ferihegy te rijden. Thema's Op het goed onderhouden grasterrein van het Ferihegy Repülögep Emlékpark (Ferihegy Luchtvaart museumpark) staan acht vliegtuigen op ruime dis tantie van elkaar. De museale thematiek zit onder andere in de opstelling van de vliegtuigen: drie van de vier toestellen van de Hongaarse nationale luchtvaartmaatschappij Malév die in historische volgorde opgelijnd naast elkaar staan. Ze zijn geschilderd in de kleuren die Malév gebruikte in de drie verschillende perioden waarin deze vlieg tuigen hebben gevlogen. Een ander uitgangspunt is dat het op Ferihegy alleen gaat om transportvlieg tuigen. Een Mil Mi-2 Hoplite helikopter uitgezon derd. Wat betreft het aantal tentoongestelde vlieg tuigen is het een klein museum. Maar het is wel de enige plek in Hongarije waar ruim vijftien jaar geleden een aantal verkeersvliegtuigen bij elkaar is gebracht. Dat is bijna nergens op het vasteland van Europa het geval. Smalend De vliegtuigen staan voornamelijk langs de afraste ring van het ongeveer anderhalve hectare grote

Spinner | 2006 | | pagina 18