Deze Tupolev Tu-134, Kis Tuskó zoals de Hongaren dit type noemen, is op 18 december 1987 als eerste van dit type buiten gebruik gesteld. Op 10 oktober 1991 is deze Crusty, zo genoemd bij de NAVO, naar het openluchtmuseum overgebracht. foto: Loe Bal tussen openluchtmuseum. Het terrein dat vroeger Skanzen heette, is licht glooiend wat het fotograferen wel heel bijzonder maakt. Er is een overkapping waar onder de bezoekers al naar gelang het jaargetijde kunnen schuilen voor de regen of de zon. Het enige gebouwtje is het portiers- annex kiosk onder komen bij het toegangshek. Hongaarse luchtvaart enthousiasten schrijven op hun website smalend over het museum op Ferihegy: 'net als bij de mees te vliegtuigmusea in Hongarije een omrasterde wei met een paar roestende vliegtuigen in het gras die een beter lot hebben verdiend'. Ze wijzen daarbij op het bestaan van een ander luchtvaartmuseum in Szolnok. Vlaggenschepen van Malév Vanaf de weg valt het enorme silhouet van een Ilyushin 11-18 Moscwa (Coot) snel op. Eindjaren 50. beginjaren 60 is de 11-18. met zijn vier turbo-props ook goed voor lange afstandsvluchten, al een preg nante verschijning op Schiphol. Het vliegtuig, dat de Russische tegenhanger is van de Britse Vickers Vanguard en de Bristol Britannia, is nog tot in de jaren 70 hét vlaggenschip geweest van de Hongaarse verkeersvliegerij. Tegen het einde van zijn loopbaan is de 11-18. voorzien van een fraaie neus met niet minder dan 17 cockpitramen. ingezet als vracht vliegtuig. Wat opvalt aan de 11-18 op Ferihegy is de bovenzijde van de romp. Die lijkt te zijn bekleed met een soort kunststof structuurbehang met boom schors nerf. Het vliegtuig kan niet van binnen wor den bekeken omdat het, naar men zegt, in slechte staat verkeerd. Men kan het er niet aan afzien. De Malév vliegtuigen in het openluchtmuseum lijken van buiten in een redelijk goede staat te verkeren. Militair en civiel De Ilyushin 11-18 is opgevolgd door de succesvolle Tupolev Tu-134 Crusty. Het is voor Malév het eerste straalverkeersvliegtuig. De glazen neussectie verge makkelijkt het werk van de navigator c.q. de waar nemer. De tentoongestelde Tu-134 voldoet zowel aan militaire als aan civiele eisen die destijds in het Oostblok aan verkeersvliegtuigen werden 19

Spinner | 2006 | | pagina 19