■I gesteld. Het interieur van de passagierscabine is niet meer te vergelijken met dat van de hedendaag se lijnvliegtuigen. Evenmin het comfort dat de luchtreizigers wordt geboden. De nog geheel intac te cockpit van de oude Tu-134 is volledig uitgerust met analoge instrumenten, hetgeen voor een hedendaagse vlieger toch erg behelpen is. Combi kisten De laatste aanwinst van het museum is een Tupolev Tu-154B-2 Careless van Malév. Net als de Tu-134 is de Tu-154 een combikist voor passagiers en vracht. Het enorm grote en hoge T-vormige kiel- vlak en de drie aan de staart geplaatste straalmoto ren maken deze Tupolev in het museum tot een opvallende verschijning. Wat betreft zijn multi functionele inzet en prestaties blijft de Tu-154 tot eind jaren 90 het vlaggenschip van de Hongaarse verkeersluchtvaart. Russische Dakota Buiten het lijntje van de drie Malév-airliners staat verder weg op het terrein ook nog een Lisunov Li-2 Cab. een Russische Dakota. Het is jammer dat de Li-2 niet als eerste in de historische volgorde van de Malév vliegtuigen staat opgesteld. Qua ruimte op het terrein zou dat zeker mogelijk zijn. De Li-2. die in het Oostblok geen Dakota heet, wordt hier Teve genoemd wat 'Kameel' betekent. Maar net als in het westen, is deze 'Kameel' het trekpaard geweest bij de opbouw van de Hongaarse lucht vaart na de oorlog. Het vliegtuig is tot midden jaren 60 in dienst geweest bij Masovlet. de civiele Sovjet-Hongaarse luchtvaartmaatschappij en zijn opvolger Malév. Het staartgedeelte van de Li-2 heeft recent een restauratie ondergaan. Heel netjes, dat wel. Maar als men daarna het hele vliegtuig opnieuw zou hebben gespoten, zou van de restau ratie zelf niets meer te zien zijn geweest. Een kwes- Opvallend verschil met de ons meer bekende Dakota is het extra raam links achter de cockpit bij de Lisunov Li-2 Teve (Cab). Deze Li-2 is in 1952 bij het leger in gebruik genomen. Van 1957 tot 1964 heeft Malév ermee gevlogen. Na opnieuw tien jaar bij het leger te zijn geweest, is de Li-2 overgedragen aan het Transportmuseum in Budapest. Sinds 14 juni 1993 staat de Cab op Ferihegy. foto: Loe Bul tussen 20 - -V SLmE ESMK

Spinner | 2006 | | pagina 20