KNVvL. In de eerste jaren vond het evenement plaats in het Shellgebouw in Den Haag en trad de Koninklijke Shell op als sponsor. Aan de deelnemers werden filmfragmenten getoond. Vervolgens moes ten zij opschrijven wat zij gezien hadden. Deelneming geschiedde in teamverband en er was een groot aantal categorieën waarin men kon deel nemen. In die tijd werkte men aan de hand van lijs ten van de vliegtuigen, die toen operationeel waren, zowel bij de westerse mogendheden als bij het toenmalige Warschaupact. Het was een tamelijk massaal gebeuren. Daarnaast kon men proeven afleggen voor brevetten vliegtuigherkenning. Deze brevetten waren toen ook erkend door de FAI. de internationale organisatie voor de luchtsport. Ze werden uitgegeven door de afdeling Luchtvaart kennis van de KNVvL. Er bestonden verschillende categorieën, afhankelijk van waar men vandaan kwam. Zo was er in de jaren '50 het Korps Lucht wachtdienst. dat bestond uit militairen die tot taak hadden om vanuit speciaal gebouwde luchtwachtto- rens het luchtruim af te zoeken naar binnenkomen de vliegtuigen en deze waarnemingen vervolgens moesten doorgeven aan een commandopost, die daarop dan passende maatregelen diende te nemen. Andere deelnemers waren militairen van de Lucht macht en de Marine, maar ook burgers. Deze burgers waren in de regel luchtvaartenthousiasten, meestal spotters, ofschoon dat begrip toen nog nauwelijks bekend was. Het fotograferen van vliegtuigen bij militaire vliegvelden was immers verboden. In de jaren '70 veranderde de locatie van de vlieg- tuigherkenningskampioenschappen. Voortaan wer den ze op de laatste zaterdag van oktober georgani seerd in de clubsalon van de KNVvL. Men kreeg in die tijd bij de NVHK zelf 35 zwart wit dia's te zien van vliegende vliegtuigen. Vanaf 1983 zijn de NVHK "het land in" gegaan. In de eerste jaren vielen de kampioenschappen samen met de Luchtvaartbeurs in De Bilt. Toen deze beurs niet meer kon plaatsvin den, werd de plaats van handeling het Aviodome op Schiphol. Omdat de belangstelling terugliep werd de formule in de jaren '90 totaal gewijzigd en eigenlijk weer teruggebracht tot de formule van de eerste NVHK, met dit verschil dat er geen film, maar dia's werden gebruikt. Er werd nu één vertoning gehouden, waarbij alle deelnemers 75 dia's te zien kregen. De NVHK nieuwe stijl mochten zich verheugen in een grotere belangstelling en soms werd zelfs landelijke publiciteit bereikt. Deze kampioenschappen werden tot in 2002 bij het Aviodome op Schiphol gehouden. Sinds de sluiting van het Aviodome werden de NVHK weer in het land georganiseerd. Het streven was om de kam pioenschappen tijdens een evenement te laten plaatsvinden, omdat dan de doelgroep in het alge meen in grotere getale aanwezig was. In 2005 wer den de NVHK gehouden in het Militaire Luchtvaart Museum. Ook in 2006 zal dat het geval zijn en wel op zaterdag 11 november. Ook de NVHK zijn digitaal gegaan en vanaf 2001 worden de 75 wedstrijddia's in een Powerpoint pre sentatie vertoond. De organisatie van de NVHK is nog steeds in handen van de Afdeling Luchtvaartkennis van de KNVvL. In de jaren '60 en de vroege jaren '70 was Geert Kamphuis de drijven de kracht achter het evenement. Hij werd opge volgd door Wim Schoenmaker. Vanaf 1987 worden de kampioenschappen samengesteld door Loet Kuipers. NVHK nu De NVHK bestaat tegenwoordig uit een PowerPoint presentatie, die 75 wedstrijddia's en 3 test dia's omvat. De presentatie draait volledig automatisch, waarbij tussen de dia's de nummers en de catego rieën getoond worden. Ook de oplossing is geauto matiseerd. De categorieën met omschrijving zijn: Civiel: alles met een civiele registratie, dat opera tioneel is en/of wordt, maar ook de wat oudere vliegtuigen met een civiele registratie, maar nog wel in redelijke aantallen rondvliegen. Militair: alles wat in dienst is of komt bij een krijgsmacht en/of overheid, waarbij het duidelijk is dat het betreffende vliegtuig in overheidsdienst is. Ook experimentele vliegtuigen (voor zover met een militair doel) worden in deze categorie getoond: In de regel is het toestel voorzien van een militair ken teken. Historie: alles wat nu vliegt of ooit gevlogen heeft. Er worden in de regel vliegende vliegtuigen getoond. Voor de categorieën Civiel en Militair wor den in de regel kleurenopnamen gebruikt en voor Historie zwart-wit. Per categorie zijn prijzen te winnen, net als voor het totaal. Voor deelnemers onder de 18 is een spe ciale prijs beschikbaar. 10

Spinner | 2006 | | pagina 10