die de vliegbasis met de naam Karang Endah ver bond1. Karang Endah was eenvoudig te vinden op een regionale kaart als een locatie ongeveer 70 km van Palembang, langs de weg naar Prabumulih. Het opsporen werd nu een beetje meer realistisch hoe wel het speurgebied nog heel groot bleef. De kans dat de vliegbasis volkomen door de rimboe zou zijn overgroeid en daarom niet te vinden zou zijn. was ook nog eens heel groot. De volgende doorbraak kwam toen een persoonlijke kennis opmerkte dat het Indonesische leger een kazerne bij Karang Endah had. Dit kleine beetje wijsheid gaf onmiddellijk een startpunt voor een 'on-the-ground' onderzoek. Het was veel makkelij ker om een legerplaats op te sporen dan een onge definieerde vliegbasis, hoewel dat natuurlijk geen garantie was dat deze legerplaats en Palembang 2 dezelfde locatie betrof. Gewapend met deze inlichtingen zijn we op 4 juni 2006 van Palembang in de richting van Prabumulih gereden. De weg ging eerst door moerassig terrein maar. na 50 km. in de buurt van Kota Gelumbang. nam de rimboe het over. En toen. een stukje verder, was er ineens een Indonesische kazerne langs de weg met een groot boord dat ons vertelde dat dit de Karang Endah kazerne was van het 5 Yonkav 5/- cavaleriebataljon van de Kodam Sriwijaya van het Indonesische leger. Hoewel het zondag was (of misschien juist omdat het zondag was), gaf het personeel op de wachtpost een positieve reactie - ja. er was een oude landings baan in de legerplaats. Maar helaas, ondanks uitge breid smeken bij de officier-van-de-dag. kregen wij geen toestemming om verder dan de wachtpost te gaan. En om foto's van de landingsbaan te mogen maken, moesten we toestemming van hogere instanties in Jakarta hebben. Maar de officier bevestigde wel dat er een betonnen landingsbaan met een lengte van 700 m was die nu voor het trainen met tanks werd gebruikt. Hij ver melde ook dat de gebouwen van deze legerplaats oorspronkelijk door de Japanners waren gebouwd, die hier een belangrijke vliegbasis hadden en hun hoofdkwartier voor Zuid Sumatra. Toen, en volkomen zonder aanmoediging, zei de officier dat de basis oorspronkelijk 'Palembang Satu' (Palembang Een) heette en dat Talang Betutu 'Palembang Dua' (Palembang Twee) was. En hoewel hij de twee bases verward had. het onaangemoedig- de noemen van deze namen was de uiteindelijke bevestiging dat we 'het goud hadden gevonden'. Met het bewijs dat Palembang 2 en de Karang Endah legerplaats dezelfde waren, werd het nu mogelijk om een verzameling van losse fragmenten aan informatie met elkaar te verbinden om een his torische samenvatting over deze vliegbasis te maken, hoewel er nog steeds grote gaten in de his torische kennis blijven. De geallieerde vliegbasis (december 1941 - februari 1942) Zoals al is opgemerkt, startte de constructie van de vliegbasis in 1941. Het was een ideale locatie. De omgeving was een dichte rimboe die camouflage gemakkelijk maakte. Maar er was ook een goede weg- en treinverbinding met Palembang, hetgeen de bevoorrading van de vliegbasis mogelijk maakte, ondanks het feit dat er geen brug over de Musi in Palembang was. Dit is nog steeds de situatie in 2006, behalve dat er nu twee bruggen over de Musi liggen. Hoewel de basis nog niet klaar was. begon de Militaire Luchtvaart van het Koninklijk Nederlands Indisch Leger (ML-KNIL) er gebruik van te maken in de laatste dagen van december 1941 toen de 2e Afdeling van de le Vliegtuig Groep, 2-V1.G.1, uitge rust met Glenn Martin bommenwerpers, er geplaatst werd. Deze afdeling week uit naar Semplak op 26 januari 19422. Toen de oorlog uitbrak op 8 december 1941, gingen Nederlands Indië, de Verenigde Staten, Groot Brittannië en Australië nauw samenwerken voor de verdediging van onder andere Nederlands Indië. Voor dit doel werd een 'combined' luchtmachtcom mando (ABDAIR) opgericht dat op 15 januari 1942 operationeel werd. Maar, zoals wordt verteld in andere bronnen, de geallieerde pogingen beteken den niet veel meer dan een langzame terugtrekking uit Malaya en Singapore, tot de officiële overgave op Java op 8 maart 1942. Binnen het kader van deze terugtrekking werden squadrons van de Royal Air Force (RAF) en de Royal Australian Air Force (RAAF) gebruikers van de twee vliegbases rond Palembang. Op 31 januari 1942 nam Group Captain McCauley (RAF) het bevel over Palembang 2 op zich.3 Vliegtuigen die vanuit P2 opereerden waren Lockheed Hudsons van het le RAAF, 78e RAAF en 12

Spinner | 2006 | | pagina 12