Onvervangbare Historie in Zweden 'UIT-GEVLOGEN' Loe M.M. Baltussen Wie van zuid naar noord en terug door Scandinavië reist, komt in de binnenlanden boven Stockholm onder de indruk van de overweldigende natuur in een vrijwel onbewoond landschap. Nog noordelij ker. in Finland en Noorwegen, word je getroffen door de eindeloze uitgestrektheid en de leegte van het steppen- en toendraland. En als je eindelijk op de Noordkaap aankomt heb je geen priority zegel meer nodig voor een briefkaart naar huis. Want alles wat naar het Noorden moet of daar vandaan komt. gaat door de lucht. Door de uitgestrektheid van het land speelt de luchtvaart in Scandinavië logistiek een niet meer weg te denken rol in het leven van alle dag. En omdat Scandinavië aan de grenzen van het Noord-Atlantisch bondgenootschap ligt, is ook de militaire luchtvaart van doorslagge vend strategisch en tactisch belang. Wie meer wil weten over de historie en de betekenis van de lucht vaart in deze contreien zou eens een bezoek moe ten brengen aan de verschillende luchtvaartmusea in Scandinavië. In deze editie van 'Uitgevlogen' richten we de schijnwerpers op het Flygvapenmuseum van de Zweedse luchtmacht op de vliegbasis Malmslatt bij Linköping. 'Wat gisteren nog nieuw was. is vandaag al onver vangbare historie', schrijft de voormalige directeur Sven Scheiderbauer1 in de museumgids. Daarmee geeft hij de waarde aan van wat er wordt geëxpo seerd en het belang dat aan het museum moet wor den toegekend. Want het Flygvapenmuseum mag dan wel in naam doorgaan voor het Zweedse lucht machtmuseum. in werkelijkheid is het evenzoveel het museum van de Zweedse legervliegdienst en de marine. Bij de nadering van Linköping halverwege de E 4 autoweg van Helsingborg naar Stockholm is al snel duidelijk waar het hier allemaal om gaat. Op twee hoge sokkels rechts van de weg staan een SAAB-91 Safir en een SAAB-105. Even verderop aan de andere kant van de weg een SAAB-29 Tunnan en Dat in Linköping alles om de luchtvaart draait wordt langs de E 4 aldaar snel duidelijk. Links een SAAB-105 en rechts een in Nederland gebouwde SAAB-91 Safir foto: Loe Baltussen

Spinner | 2006 | | pagina 16