goed zicht op dit vliegtuig in zijn totaliteit. Ook de SAAB-29B Tunnan in 'UN' outfit is op een verho ging in een ondankbare hoek van de hal wegge werkt. Tussen de vliegtuigen door Maar wat er staat geeft ontegenzeglijk een uitste kend beeld van de historie en de ontwikkeling van de Zweedse luchtmacht. Wandelend langs al die bewaard gebleven luchtvaartuigen krijgen we 'tus sen de vliegtuigen door' heel wat mee van de histo rie waar het neutrale Zweden bij de opbouw van zijn luchtmacht te maken heeft gehad. In de hallen trekken enkele opstellingen onze aandacht. Zo is er een diorama met een Gloster Gladiator Mk.II en een Hawker Hart. Ze herinneren aan de militaire steun die Zweden heeft verleend aan Finland tijdens de zgn. Winter Oorlog van 1939-1940 met de Sovjet Unie. Vier Hawker Hart bommenwerpers en 12 Gladiator Mk.II jagers zijn dan ingedeeld bij een Zweedse vrijwilligerseenheid in Finland. Finland en de Sovjet Unie zijn formeel echter niet met elkaar in oorlog. Zweden hoeft zich dus niet 'neutraal' te verklaren en is vrij om de Finnen naar believen te helpen. Het Flygvapenmuseum besteedt thans bijzon dere aandacht aan deze oorlog. Ze exposeert de vliegtuigen in een speciale daaromheen gecreëerde ambiance. De Gladiator en de Hawker Hart die ove rigens zelf niet in Finland hebben gediend, zijn net als toen geschilderd in het vroegere kleurenschema van de Finse luchtmacht. Daarom zijn ze ook voor zien van het blauwe hakenkruis dat van 1918 tot 1945 het nationaliteitskenmerk is geweest van de Finse luchtmacht. De Finse swastika heeft overigens niets van doen met het Duitse hakenkruis. Voor het Flygvapenmuseum staat een sterk staaltje SAAB vliegtuigen opgelijnd, foto: Loe Baltussen Amerikaans embargo Met de Winter Oorlog van 1939 forceren de Russen hun territoriale aanspraken op de Zuid-Karelische landengte in Finland, enkele gebieden in het noor den en sommige eilanden in de Finse Golf. Als de strijd in 1940 in het nadeel van Finland wordt beëindigd met de Vrede van Moskou, is de Tweede Wereldoorlog al enige tijd aan de gang. Als gevolg daarvan blokkeren de Verenigde Staten in juli 1940 de aflevering aan Zweden van een restant bestelling van 140 Seversky-Republic P-35A's en 144 Vultee-48C Vanguard2' gevechtsvliegtuigen. Als neutrale staat legt Zweden vooral het accent op verkenningsvluch ten. Vandaar dat in het luchtmachtplan voor de periode 1936-1943 slechts één wing jachtvliegtuigen is opgenomen tegenover vier groepen bommenwer pers en verkenningseenheden. De dreigende oor logssituatie maakt het echter noodzakelijk dat in 1939 alsnog twee nieuwe wings in het plan wordt opgenomen. Daarvoor worden de in 1938 in Engeland aangekochte splinternieuwe Gloster Gladiator Mk.II's gebruikt. Een miskoop zo blijkt al snel. Bij aankomst zijn ze operationeel al sterk ver ouderd. Het embargo van de V.S. en de aanschaf van de Gladiators leiden tot een zeer kritische situatie in de luchtverdediging van de hoofdstad Stockholm en de grote industriesteden Malmö en Gothenburg. Zweden wil echter kost wat kost haar neutraliteit behouden. Maar dat kan alleen als leger, lucht macht en marine over een voldoende slagkracht beschikken. En dat is dan nog niet het geval. Modernisering hoogstnoodzakelijk Naarmate de oorlogsdreiging groter wordt, neemt niet alleen de behoefte aan vliegers substantieel toe, maar ook aan vlieginstructeurs. En vanwege het Amerikaanse embargo, vooral ook aan vliegtui-

Spinner | 2006 | | pagina 18