k i gen. Want handhaving van neutraliteit vereist een consistente, afschrikwekkende en slagkrachtige defensie. Zweden realiseert zich kort voor de Tweede Wereldoorlog bijna te laat dat haar lucht strijdkrachten onvoldoende tegenwicht kunnen bie den ingeval van een grootschalig militair conflict. Ondanks de levering van 60 P-35's vlak voor het wapenembargo, komt de versterking van de Zweedse luchtmacht door de Amerikaanse blokkade zwaar onder druk te staan. Zó zwaar dat Zweden voor de hoogst noodzakelijke modernisering van de luchtmacht alleen nog maar terecht kan bij Duitsland en Italië. Overigens heeft Zweden met de nodige terughoudendheid ook andere Europese lan den gepolst. Nederland en Frankrijk willen wel vliegtuigen leveren, maar raken zelf al snel bij de oorlog betrokken. Duitsland en Italië zijn dan de enige landen die nog in de behoefte van de Zweedse luchtmacht kunnen voorzien. Duitse leveranties Zo kan Zweden in Duitsland tien Heinkel-115A2 watervliegtuigen2 aanschaffen als standaard verken ningsvliegtuig en torpedobommenwerper. Ze heb ben al eerder zaken gedaan met Duitsland. Dat Er is enige discussie over deze originele Bréguet CU.1-B1 uit 1912. Het is volgens de Zweedse luchtmacht het eerste mili taire vliegtuig in Zweden. In Stockholm wordt iets anders beweerd. Zie noot 2 bij Overzicht Collectie foto: Loe Bal tussen levert in 1920 al vijf Albatros B.II trainers en eind jaren '20 twee Heinkel-16 torpedobommenwerpers2 en Junkers F. 13 en W.34 ambulance vliegtuigen.2 In juni 1936 volgt de aanschaf van 56 Junkers-86 bom menwerpers. 24 daarvan worden in Duitsland zelf gebouwd. 16 in Polen en evenzoveel bij SAAB in Zweden. In augustus 1938 is de levering compleet. In dat jaar bestelt Zweden ook twee Fieseler-156 Storch's. De opdracht wordt in 1939 met nog eens acht vliegtuigen uitgebreid. Tijdens de oorlog volgt een derde order voor tien Fi-156 Storch's. En als tegen het einde van de oorlog zes Duitse Storch's in het neutrale Zweden landen worden ze na onder handelingen overgedragen aan de Zweedse lucht macht. Dat gebeurt eind oktober 1944 ook met een Duitse Dornier-24 waarvan de crew deserteert. In de behoefte aan lesvliegtuigen kan de Zweedse lucht macht voorzien door een aantal Klemm-35 lesvlieg tuigen in 1942 van particulieren te vorderen. Zweden heeft dan nog in Duitsland een bestelling lopen van 74 Klemm-35D's. In hetzelfde jaar nog eens 120 Duitse Bücker-181 Bestman lesvliegtuigen besteld die in licentie worden gebouwd bij Hagglund Sons in Örnsköldvik. Italiaanse aanbiedingen Ook Italië is geïnteresseerd in vliegtuigleveranties aan Zweden. Ze bieden zowel jachtvliegtuigen als bommenwerpers aan. Een opvallende verschijning in het museum is een perfecte replica van een Italiaanse Caproni Ca.313 R.P.B.l verkenningsvlieg tuig. In augustus 1940 bestelt Zweden 54 Ca.313's.

Spinner | 2006 | | pagina 19