totaal worden zo'n 120 Safirs door SAAB bij De Schelde besteld. Als De Schelde in 1954 de Afdeling Vliegtuigbouw verkoopt aan Fokker wordt de res tant productie door SAAB teruggenomen. Van prop naar straal Een unieke en daarom zeer interessante ontwikke ling in de Zweedse vliegtuigindustrie is de komst van de straalmotor. De ontwikkelingen op dat gebied in Duitsland en Engeland worden eindjaren '30 en tijdens de oorlog zorgvuldig geheim gehou den. In dezelfde periode vindt in Zweden een soort gelijk onderzoek plaats. Dat gaat bij toeval min of meer samen met de ontwikkeling van de SAAB-21, een geavanceerd jachtvliegtuig. In 1945 presenteert het onderzoekscentrum STAI. in Finnspang- Norrköping drie mogelijke varianten van straal- voortstuwing. eigenlijk bedoeld voor latere vliegtui gen als de SAAB-32 Lansen en de SAAB-35 Draken. De onderzoeksresultaten zijn echter voor de Zweedse luchtmachtcommandant aanleiding om er direct werk van te maken. Er moet een grote vloot van jachtvliegtuigen komen die alleen maar met straalmotoren zijn uitgerust. SAAB zet direct een modificatieproject op voor de ombouw van de SAAB J21's met zuigermotoren naar jagers met straalaandrijving. SAAB is al in 1941 begonnen met de ontwikkeling van dit op zichzelf al unieke vlieg tuig. Het prototype, waarbij de zuigermotor en de propeller achter de cockpit zijn geplaatst, maakt zijn eerste vlucht op 30 juli 1943. De SAAB-21 is het eerste vliegtuig ter wereld dat standaard wordt uit gerust met een schietstoel. In de periode 1945-1949 zijn in totaal 301 J21's in drie verschillende versies geproduceerd. Wereldprimeur Kort na de presentatie van de onderzoeksresultaten in Zweden is in Engeland de De Havilland Goblin-III straalmotor beschikbaar. Daarmee neemt het inder haast door SAAB opgezette modificatieproject een aanvang. De Britse straalmotor wordt in Zweden in licentie gebouwd. SAAB modificeert 61 J21A jagers naar de J21R-versie met de nieuwe straalmotor. Daarbij wordt ook het horizontale stabilo tussen de twee kielvlakken hoger geplaatst. De eerste van aan vankelijk 120 J21R's vloog in maart 1947. Dat het slechts bij 61 J21R's is gebleven heeft de maken met het ontbreken van een drukcabine. De vliegtuigen zouden worden ingezet als onderscheppingsjagers. Maar in de praktijk blijken ze niet daarvoor geschikt. De modificatieopdracht voor de resteren de J21 A's wordt daarop ingetrokken. En de al afgele verde J21R's worden bestemd voor het geven van luchtsteun aan grondtroepen. Er zijn in de lucht vaartgeschiedenis wel meer soortgelijke modifica tieplannen geweest. Maar voor geen enkele van deze projecten is ooit een productielijn opgezet zoals SAAB dat heeft gedaan. Het Flygvapen- museum beschikt zowel over een originele J21A met zuigermotor en duwpropeller als over een J21R met straalaandrijving. Als in 1954 de laatste propel ler aangedreven J2 IA jager uit dienst wordt geno men. heeft de Zweedse luchtmacht een wereldpri meur met een jachtvloot die uitsluitend bestaat uit straaljagers. Want behalve de J21R's beschikt Zweden dan ook over Vampire's Mk.l, J29 Tunnan's, J32 Lansen's en Venom's. Hoewel de J21 in een aan tal opzichten een belangrijke rol heeft gespeeld in de technische ontwikkeling van de luchtvaartindus trie als wel in de evolutie van de militaire lucht vaart in Zweden, is het jammer dat deze vliegtui gen geen duidelijke, meer prominente plaats heb ben gekregen in het museum. Belangrijke bijdrage van industrie We hebben bijna een dag in het Zweedse Flygvapen- museum doorgebracht en de expositie goed in ons opgenomen. Voor het merendeel bestaat de collec tie uit originele vliegtuigen die daadwerkelijk bij de militaire luchtvaart in Zweden hebben gediend. En als dat niet het geval is zoals bij de Caproni Ca.313, Een SA/\B J-21A jachtvliegtuig in de oorspronkelijke versie met zuigermotoren duwschroef (Promotiefoto SAAB, Tekniska Museet, Stockholm) 21

Spinner | 2006 | | pagina 21