Reacties op "Met een Duitse Heinkel He-111 de vrijheid tegemoet...!" De inleiding van het artikel in Spinner nr 21. de bijdrage van de heer C. Houtman, op pagina 15. bevat m.i. enige onjuistheden. Begrijpelijk misschien: het is immers alweer zolang geleden. "Soldaat van Oranje" werd geschreven door Erik Hazelhoff Roclfzema. bekend door zijn vele ris kante "crossings". Bob van der Stok schreef "Oorlogsvlieger van Oranje". Hij werd in juli 1942 boven Noord Frankrijk neergeschoten en door de Duitsers direct naar Stalag Luft III gestuurd. Daar werkte hij zeer doeltreffend mee aan The Great Escape". Van de 76 ontsnapte vliegers wer den er helaas 50 door de SS gefusilleerd en 23 teruggevoerd in gevangenschap. Slechts drie wisten er. na vele omzwervingen. Engeland weer te bereiken. Van der Stok was één van hen. Hij werd in korte tijd benoemd tot squadron leader van het 322 (Dutch) Squadron. Geen van beiden heeft in Kasteel Colditz gevan gen gezeten. Hun ontsnapping uit bezet Nederland op dezelfde vrachtboot, de St. Cerque. in 1941, is op zichzelf al een boeiend verhaal. "Oorlogsvlieger van Oranje", waarvan dr. L. de Jong van het manuscript zei dat hij zelden een boek had gelezen waaruit een zo grote bescheidenheid spreekt, is voor mij ook daarom een boek van grote waarde (ISBN 90.228.365250). Ik hoop u hiermee wat nuttige informatie te hebben verstrekt en verblijf. Ik zal niet de enige zijn die reageert op de pijnlijke fout in de intro van het verhaal "Met een Duitse Heinkel He-111 de vrijheid tegemoet..!" Heel vreemd omdat Spinner iedere keer weer uitblinkt in gedetailleerde en persoonlijke luchtvaartverhalen, waarbij de feiten t/m het juiste serienummer lijken te kloppen. Het lijkt me daarom nuttig dat u uw lezers er op wijst dat de biografie van Bob van der Stok "Oorlogsvlieger van Oranje" als titel heeft. En dat hij niet in Colditz gevangen zat maar in Stalag Luft III. Waaruit hij als een van de weinige ont snappers Engeland wist te bereiken na The Great Escape". Enige parallellen met Erik Hazelhoff Roelfzema zijn er natuurlijk wel en Colditz verwarren met The Great Escape" is ook menselijk. Toch verdie nen uw lezers beter dan deze vlotte babbel, afgesloten met "Zo maar een voorbeeld". Verder weer genoten van uw blad. jammer dat het thema "Nederland Nieuw Guinea" zo bon dig uitgewerkt was. Het is een onderwerp dat mij (geboortejaar 1962) zeer interesseert en ik hoop dat u in de toekomst in de gelegenheid bent om persoonlijke geschiedenissen over dit thema te publiceren. Ik hou me van harte aan bevolen! Met vriendelijke groeten. Krijn Verhoek. Amsterdam H. van Os. Amstelveen 26

Spinner | 2006 | | pagina 26