VERZAMELEN Zoals u heeft kunnen lezen, heeft de Staatssecretaris van Defensie op 10 juli 2006 aan de Tweede Kamer der Staten Generaal zijn besluit over de herinrich ting van het museaal bestel Defensie kenbaar gemaakt. Dat houdt het nodige in. waar ook de Directeur MLM verderop in deze Spinner op ingaat. Zo zal Defensie fundamenteel nadenken over zijn museale taken en zaken. De collecties en presenta tie daarvan zullen, ook onderling, op de uitslag van dat fundamenteel denken worden afgestemd. Daarbij hoop ik dat nadrukkelijk afstand wordt genomen van artefacten en voorstellingen die het beeld van een "frische und fröhliche Krieg" onder steunen. Nu ligt er een kans om de wezenlijke taak van Defensie: "Fortsetzung der Politik unter Einmischung anderer Mitteln", hoe actueel nu ook weer, goed over het voetlicht te brengen. Niet alleen Soesterberg gaat op de schop, maar bijna alles in museumland van Defensie (letterlijk of figuurlijk). In die fluïde toestand is het zaak dat de betrokken "schoenmakers bij hun (eigen) leest blijven". Dus beperk ik me tot zaken die onze Stichting aangaan. Allereerst zullen we met de nieuwe organisatie tij dig moeten afstemmen dat zaken die van ons zijn of aan onze zorgen zijn toevertrouwd zorgvuldig in die organisatie worden ingebed. Daarbij denk ik aan onderdelen van de collectie die eigendom zijn van de Stichting Vrienden MLM of aan deze stich ting zijn gelegateerd of in bruikleen gegeven. Maar ook aan zaken die wij hebben aangekocht met geld van de vrienden en legatarissen en die aan het museum zijn geschonken. Enige zorgvuldige nazorg is ook daar op zijn plaats, zeker als men besluit tot "ontzamelen". Ook hebben we nog vliegtuigen in aanbouw die t.z.t. een plaats in de collectie verdie nen. Dan zijn er nog zaken die wij mede-financier den en. last but not least, onze museumwinkel (infrastructuur en inventaris) en de succesvolle exploitatie daarvan door onze vrijwilligers. Jaren geleden was er ook sprake van samengaan van het Leger en Wapenmuseum en het Militaire Luchtvaart Museum. In een gesprek tussen de voor zitters van de beide vriendenkringen kwamen wij onder meer tot de conclusie dat onze vriendenkrin gen -simpel gesteld- "hardware oriented" waren en dat integratie vertroebeling en verlies aan belang stelling (en dus leden) zou veroorzaken. Beter was het de relatie met en daarmee ook de belangstelling voor beide collecties, die toch gescheiden een plaats zouden vinden in het nieuwe museum, in stand te houden. Tegen de tijd dat we onder één dak zouden komen te verkeren en er ook geïntegreerde presen taties zouden worden opgezet, was meer en betere onderlinge afstemming van Vriendenactiviteiten geboden. Ook zouden we misschien onze naamge ving moeten aanpassen om onze identiteit en affiniteit met het Leger enerzijds en de Militaire Luchtvaart anderzijds duidelijk te houden. Als Stichting Vrienden van hel MLM handhaven we daarom onverkort onze doelstelling. Ook in de toekomst zullen we in overleg en samen werking met de nieuwe directie blijven bijdragen aan de nieuwe collectie en deze completeren. Nadruk valt daarbij op het aanwerven van contem poraine vliegtuigen en het bouwen van historische vliegtuigen die bij de Koninklijke Luchtmacht en haar voorgangers, de Marine Luchtvaartdienst of de ML-KNIL hebben gevlogen. Die doelstelling kunnen we alleen samen met U en alle andere Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum bereiken. In het afgelopen jaar is het aantal Vrienden substantieel gegroeid. Die groei zetten we graag voort! Vandaar dat we u uitno digen om bij de jaarlijkse Vriendendag of een der Vriendenavonden eens één van UW Vrienden te intro duceren. Als u uw enthousiasme op hen overdraagt, hebben we er zo weer een nieuwe vriend bij. Of geeft u hen liever een jaar Vriendschap MLM cadeau? Vraag het onze ledenadministrateur Hans Berfelo. Overigens: "United we fly". Misschien moet onze Directeur wel wat spulletjes ontzamelen: wij vrien den gaan VERzamelen. Vrienden dan, wel te verstaan! Uiteindelijk kunnen we ons dan samen op een ver rijkte gezamenlijke collectie mensen en middelen verheugen. F.P. Schulte Voorzitter SVMLM 3 9

Spinner | 2006 | | pagina 3