t museum Terugblik at het terrein van het Militaire Luchtvaart Museum Toekomst MLM Eindelijk is de kogel door de kerk. Staatssecretaris van Defensie, Cees van der Knaap, heeft begin juli besloten dat alle defensiemusea in de toekomst wor den ondergebracht in een nieuwe stichting (de Stichting Nationaal Militair Museum) en dat het Militaire Luchtvaart Museum en het Legermuseum (Delft) zullen opgaan in een nieuw te bouwen museum op de Vliegbasis Soesterberg. Het besluit houdt concreet in dat de collectie van het MLM over enkele jaren zal verhuizen naar de Vliegbasis Soesterberg, waar zij dan zal worden samengevoegd met die van het Legermuseum dat nu nog in Delft is gevestigd. Het nieuwe museum zal gebruik gaan maken van een aantal bestaande hangars, waaromheen nieuwbouw is gepland. Op die wijze ontstaat een nieuw museum dat niet alleen de beide krijgsmachtdeelcollecties volop recht zal doen, maar dat tevens ook kwalitatief hoogwaardige krijgsmachtbrede presentaties zal verzorgen. Het Militaire Luchtvaart Museum is ver heugd over deze beslissing. Verwacht wordt dat in 2008 een begin kan worden gemaakt met de bouw werkzaamheden voor het nieuwe museum. Naar verwachting zal de opening plaatsvinden in 2011. Het nieuwe defensiemuseum wordt gesitueerd op een centrale plek in Nederland, in een omgeving die vanoudsher sterk gestempeld is door Landmacht en Luchtmacht en die in tal van opzichten ook de sporen draagt van dat defensieverleden. Eén van de uitdagingen van het nieuwe museum zal ook zijn om vanuit het museum een verbinding te leggen met deze fysieke restanten in het landschap. Tevens biedt de terugkeer van het MLM naar de vliegbasis uitstekende mogelijkheden om de herinnering aan de bakermat van de Nederlandse luchtvaart levend te houden. Het besluit van de Staatssecretaris zal een flinke impact hebben op de bedrijfsvoering van het MLM. De inzet zal er op gericht zijn het museum op het Kamp van Zeist tot aan de verhuizing zo lang moge lijk normaal open te houden. Tegelijkertijd zal veel inspanning nodig zijn om de voorbereidingen voor het nieuwe museum in goede banen te leiden. Een door het Ministerie van Defensie te formeren pro jectgroep zal zich gaan belasten met de sturing van het nieuwbouwtraject en met de ombouw van de defensiemusea tot de Stichting Nationaal Militair Museum. Voortgang restauratie Lockheed L-12A De Lockheed L-12A van het MLM, waaraan in het Werkcentrum Metaal de afgelopen jaren hard is gewerkt, werd begin juli op Schiphol-Oost bij Quality Aircraft Painting Services (QAPS) voorzien van een nieu we grondlaag. Vanwege de bijzondere afmetingen van de romp (lengte 11,07 m en breedte 6,30 m) 4

Spinner | 2006 | | pagina 4