TER VNFORMATIE Expositie Airworld in 2, het Stedelijk Museum in Amsterdam Tot begin november loopt in het Stedelijk Museum in Amsterdam de expositie Airworld: Luchtvaartdesign en- architectuur. Deze tentoonstel ling gaat in op architectuur en vormgeving van de luchtvaart. De periode die belicht wordt loopt van 1919, het jaar waarin de eerste reguliere vluchten plaatsvonden, tot nu. De luchtvaart spreekt al meer dan een eeuw tot de verbeelding. Na de pioniersfase waarin kou en herrie tot de ongemakken behoor den. werd vliegen een luxe manier van reizen waar bij service en comfort in een loungeachtige omge ving de reiziger op zijn gemak moesten stellen. In de presentatie wordt duidelijk welke 'status' het vlie gen in de loop der jaren heeft ingenomen. In de beginperiode is de aandacht vooral gericht op het ver beteren van de technische aspecten van vliegtuigen en neemt het interieur een ondergeschikte rol in. Na verloop van tijd komt de luchtvaart steeds meer in het teken van luxe te staan. Ontwerpers als de Amerikanen Henry Dreyfuss en Walter Dorwin Teague ontwerpen in de jaren dertig interieurs die 's nachts tot slaapgelegenheden konden worden omgetoverd waarbij alles in het teken stond van gemak en comfort. Tegenwoordig is het vliegtuig een populair vervoermiddel en heeft het. mede door de tarieven van veel low cost maatschappijen, een veel groter bereik. Hierdoor is de nadruk nog meer op efficiëntie en veiligheidsmaatregelen komen te liggen. Het ontwerp van stoelen die nog minder plaats innemen maar wel lekker zitten, brandvertragende bckledingsstoffen en serviesgoed dat ultralicht en stapelbaar is. zijn belangrijke uit gangspunten bij het ontwerpproces. Nadat vliegtuigen er decennialang hetzelfde heb ben uitgezien, lijkt hier nu ook eindelijk iets in te gaan veranderen met de uitvinding van de 'blended wing body' (een deltavormig vliegtuig). Behalve meer ruimte voor passagiers is ook een lager kerosineverbruik hiervan een groot voordeel. Ook de corporate identity van een maatschappij die terugkomt in alle uitingen, van advertenties tot ste wardessenpakjes. is voor ontwerpers in deze tijd van felle concurrentie een zeer belangrijk aspect. De meest recente zaken die worden getoond zijn toekomstvisies voor vliegtuigen en interieurs van hedendaagse ontwerpers. 'Airworld. Design en Architectuur voor de Luchtvaart' is te zien in Stedelijk Museum CS tot en met 5 november. Korte geschiedenis van I de Nationale Vliegtuig Herkennings Kampioenschappen Het herkennen van vliegtuigen is zo oud als de lucht oorlog. Het is een noodzakelijke activiteit gebleken bij het gebruik van het luchtwapen. Omdat een vijandelijk vliegtuig schade kan aanrichten is het nodig te weten hoe dit er uit ziet. om dit tijdig uit te kunnen schakelen of te schuilen. Daarom is het nodig de "eigen" vliegtuigen te kunnen onderschei den van de vijandelijke vliegtuigen. Afgezien van het nut en de noodzaak van deze discipline kan het ook een leuke activiteit zijn. waarbij de mogelijkheid bestaat om dat in wedstrijdverband te doen. In de strijdkrachten werd het herkennen van vlieg tuigen aan iedereen die te velde kon komen dan ook onderwezen. Het was vooral van belang voor de luchtverdediging. In het Angelsaksische taalgebied werden degenen die op de uitkijk stonden en de vliegtuigen moesten waarnemen (en deze waarne mingen vastleggen) "spotters" genoemd. Daarvan is de term "spotter" afgeleid. Een spotter is iemand die een bepaald onderwerp waarneemt en deze waarneming vastlegt. Dit kan van alles zijn. maar wordt heel vaak geassocieerd met vliegtuigen. Er zit overigens wel een element van herkenning in. Er zijn ook diverse soorten wedstrijden om de onder linge krachten te kunnen meten. Een van de oudste herkenningswedstrijden in Nederland is de "NVHK". een afkorting van de Nationale Vliegtuig Herkennings Kampioenschappen. Vanaf 1958 werden jaarlijks de Nationale Vliegtuig Herkennings Kampioenschappen (NVHK) georgani seerd. De organisatie hiervan was oorspronkelijk in handen van de afdeling Luchtvaartkennis van de 9

Spinner | 2006 | | pagina 9