Je moet dus een vliegbrevet halen, en je moet veel weten over de regels, over meteorologie, aërodynamica en voortstuwing en natuurlijk over de besturing van je toestel. Vergeleken daarbij is het gevreesde rijexamen een eitje en een koopje. Het is dus heel simpel: vliegen met het gemak van autorijden komt er niet. De beste aanwijzing daarvoor: heel kort geleden stond het prototype van de Skycar van Moller te koop. Op eBay. Het lijkt erop dat hij het opgeeft. En dat wil wat zeggen. Maar intussen hebben, dat weet u ongetwijfeld, honderdduizenden mensen toch de stuurknuppel in de hand genomen. Computerprogramma's als Flight Simulator stellen iedere onbevoegde, zwakbe gaafde leek in staat om tóch lekker piloot te wezen, en door schade en schande een vliegtuig te leren besturen. Zelf heb ik voor het eerst gevlogen achter mijn MSX homecomputertje met 64 kB geheugen. Flight Simulator is in de loop van de tijd ongekend realistisch geworden, met precieze topografische gegevens, gedetailleerde 3D-modellen van steden en in de online versie zelfs gegevens over het actuele weer op de plek waar je virtueel vliegt. Dat zijn de zegeningen van de digitale wereld. Dat realisme, en toch zo vaak crashen als je wilt, zonder er iets aan over te houden. En als je eenmaal dat toestel van de grond krijgt en in de lucht kan houden, lekker gekke dingen doen zonder gezeur over regels. Onder de Golden Gate Bridge doorvliegen. Tussen de Twin Towers door - als je een versie hebt van 2001 of eerder tenminste. En desnoods je toestel aan de grond zetten in de straat waar je woont. Het kan allemaal. Als het gaat om vliegen in de digitale wereld zijn er intussen alweer nieuwe sterren aan het firmament. Een wonderbaarlijk nieuw verschijnsel op internet is het spel Second Life. Dat is een online wereld waar je gratis aan kunt deelnemen, al moet je wel de portemonnee trekken als je er echt wat van wilt maken. Het inwonertal van de virtuele wereld Second Life is in een jaar tijd vertienvoudigd: van 100.000 naar een miljoen. Ik begrijp dat het intus sen alweer is toegenomen tot anderhalf miljoen. Het aantal Nederlanders is een fractie daarvan. Schattingen lopen uiteen van 16.000 tot 20.000, maar ook deze zijn waarschijnlijk alweer verouderd. Met een jaarlijkse vertienvoudiging zou het aantal Nederlanders in Second Life binnen twee jaar het miljoen kunnen overschrijden. Second Life is een role playing game. Deelnemers maken via modelleertechnieken een 3D-pop, een avatar, die hen in het spel vertegenwoordigt. Deze avatars hebben een Barbie-achtige gedaante, al zijn diervormen ook mogelijk. Spelers kunnen grond kopen, een huis bouwen en activiteiten gaan ontplooien. Second Life is geen spel datje kunt winnen, het is een manier om de tijd te doden. Mensen hebben contact met elkaar, winkelen, gaan naar optredens, naar de disco, houden vakan tie, doen computerspelletjes (echt!), en noem maar op. Daarbij geven ze geld uit want voor de meeste van deze activiteiten moet worden betaald. Spelgeld kun je kopen. Er gaan ongeveer 300 Lindendollars in een euro. Zo ontstaat een heuse economie, waarbij deelnemers ervoor kunnen kiezen geld te verdienen in plaats van het te kopen, door in het spel producten te maken die voor anderen van waarde zijn. bijvoorbeeld kleding, bouwwerken of entertainment. (Als u zich afvraagt wat dit met luchtvaart te maken heeft - geduld, dat komt.) Ik heb hier gemengde gevoelens over. Als vorm van amusement vind ik Second Life ongelooflijk stupide. De gedachte 'dat poppetje ben ik' is te kinderachtig voor woorden. Het is net cowboytje of vader-en-moedertje spelen. Hoe kunnen volwassen mensen zichzelf wijsmaken dat ze in Second Life 'zelf rondlopen? Mijn hemel, ze kijken naar een Barbiepop op een scherm, en zelfs als 3D-video is het verre van overtuigend. Dat mensen bovendien geld uitgeven om hun alter ego fijn te kleden, te huisvesten en naar evenementen te sturen - ik kan er niet bij. Ik vermoed, en ik ben de enige niet, dat je 'first life' niet veel voorstelt als je hier tijd en geld in steekt. Maar het punt is dat die illusie in de praktijk wel heel sterk is. Mensen komen dolenthousiast achter de pc vandaan en vertellen dat ze in Second Life kunnen vliegen! Niet in een vliegmachine maar zelf, zomaar! Net als in mijn droom. Je kunt je in SL ook laten teleporteren - ook makkelijk - maar ik heb al mensen horen zeggen datje wel gek zult zijn om je te laten teleporteren als vliegen ook kan. Ze vinden het fantastisch. En dan vliegen ze nog 10

Spinner | 2007 | | pagina 10