maar boven een kunstmatig landschap, en dan heb ben ze nog dat rare effect dat je jezelf op de rug zit te kijken terwijl je vliegt. Maar bij computerspellen is dat wel vaker zo - dat je de hoofdpersoon, die je dus zelf bent. op de rug ziet. dus ik denk dat ze dat nor maal vinden. Als dit soort mensen vlieglessen gaat nemen vragen ze waarschijnlijk aan de instructeur waarom ze zichzelf niet voor zich uit zien vliegen. Ik denk eigenlijk dat dit de dichtste digitale benade ring is van vliegen: Google Earth. Een programma van de zoekmachine Google waarin je vrijelijk kunt navigeren in satellietbeelden van grote delen van onze eigen wereld en in 3D-kopieën van iets minder grote gebieden zoals sommige Amerikaanse steden. Je kunt vliegen zo hoog en zo laag als je wilt, zo snel als je wilt. overal waar je wilt en wanneer je wilt. in een wereld die zo realistisch is als de stand van de techniek toelaat. En dat zonder dat je regels hoeft te kennen, zonder datje moet weten hoe je een bepaalde machine bestuurt (al weet ik wel dat daar voor sommige mensen nou juist de aardigheid zit), en zonder een rare pop voor je neus. Google Earth, voor Jan met de Pet is dit qua vliegen voorlopig het mooist haalbare als een retourtje met Onur air naar Zuid-Turkije niet mooi genoeg is. Vliegen en digitaal realisme, dames en heren, ik heb het maar even in burgermansperspectief geplaatst. Ik had er natuurlijk allerlei computer games bij kunnen halen waarin het militaire element een rol speelt, maar dan zouden aspecten als strategie en reactiesnelheid hebben afgeleid van waar het vandaag om gaat: de digitale beelden. Tot voor een paar jaar kon je twee soorten afbeel dingen hebben van vliegmachines in actie: foto's, waarbij je nooit exact alles in de hand hebt (tenzij je een toestel in een achtergrond monteert), en schilderijen, waarbij je altijd concessies doet aan de mate van detail. De digitale techniek heeft daar bijna letterlijk een nieuwe dimensie aan toege voegd. Elke actie, elke samenstand van toestellen, onder elke hoek en met elke denkbare achtergrond, één uit de fantasie of uit de realiteit, kan worden gemaakt met vrijwel oneindig detail. En er is niet zomaar één vorm van digitaal schilde ren. Ik weet niet of u het zult kunnen zien aan de werken die hier bij elkaar zijn gebracht, maar de ene kunstenaar werkt heel anders dan de andere. De een. John Wallin Liberto. is een schilder, met bij wijze van spreken een digitale kwast, en de andere. Ronald Olsthoorn en Wiek Luijken. zijn bouwers, die digitale modellen bouwen en die dan in een digitale omgeving neerzeten. Experts kun nen vast wel zien welke techniek is gebruikt, maar voor leken op dit gebied telt het resultaat, en dat is in beide gevallen indrukwekkend kan ik u melden. Aardig is nog om te vermelden dat deze hele exposi tie niet bij elkaar gebracht had kunnen worden zonder andere digitale technieken, met name die van internet. De artiesten zijn via de e-mail bena derd, het overleg is via e-mail gevoerd en de werken zijn niet hierheen verscheept maar via ftp - een techniek voor het transporteren van bestanden - digitaal bezorgd en vervolgens hier afgedrukt. Dat kan Joop den Uyl in zijn zak steken, die nog eens het invoeren van computers heeft willen belasten omdat het banen zou kosten. Nieuwe technieken leveren compleet nieuwe bedrijfstakken op. als je de creativiteit van de mens maar vrij baan geeft. Bewondert u straks op uw gemak de expositie, ik heb het voorrecht al gehad sommige van de werken te zien en ik verzeker u: het was of ik meevloog. Die ervaring wens ik u ook toe. En daarmee verklaar ik deze tentoonstelling voor geopend. 11

Spinner | 2007 | | pagina 11