Verkoop vliegbasis Soesterberg Op donderdag 9 november 2006 hield de Staatssecretaris C. van der Knaap een toespraak ter gelegenheid van de ondertekening van de intentieverklaring van de verkoop van de Vliegbasis Soesterberg. Hieronder is de tekst van deze toespraak weergegeven. Dames en heren. Welkom op deze prachtige vliegbasis. Dat kan ik nu nog met trots zeggen, want tenslotte zijn wij nog steeds eigenaar! Zoals u weet is de sluiting van vliegbasis Soesterberg het directe gevolg van bezuinigingen: de omvang van de krijgsmacht wordt ingrijpend verkleind. De afgelopen jaren hebben we een deel van het materieel afgestoten, waaronder schepen en vlieg tuigen. Maar ook het aantal defensieterreinen wordt flink ingekrompen. Naast deze basis sluiten we ook Marinevliegkamp Valkenburg en vliegbasis Twenthe. Ik sta hier dus niet uit weelde, en zelfs een beetje met pijn in het hart. Soesterberg is tenslotte de bakermat van onze luchtmacht. Een beetje geschiedenis. Het begon allemaal met de automobielhandelaren Verwey en Lugard uit Den Haag die in 1910 dit heideveld nabij Soesterberg inrichtten als vliegveld. Het terrein werd vervolgens in maart 1913 door de Staat der Nederlanden aan gekocht om als basis te gaan dienen voor de nog op te richten 'Luchtvaartafdeeling', de voorloper van de huidige Koninklijke Luchtmacht. Met het tweedeks vliegtuigje 'De Brik' begon hier de militaire luchtvaart. De eerste commandant was de landmachtkapitein der Genie Hendrik Walaardt Sacré, een naam die u waarschijnlijk alleen nog kent van de gelijknamige kazerne. In de Tweede Wereldoorlog werd de vliegbasis geheel verwoest, om uiteindelijk in 1951 weer operationeel te worden. Tot 1994 was 'Soesterberg' de thuisbasis van de 432nd Fighter Group' van de Amerikaanse luchtmacht. De laatste jaren tot aan sluiting zijn het vooral de transporthelikopters die vanaf deze vliegbasis opereren. Nu, na bijna een eeuw, komt hieraan een eind. Maar terug naar vandaag. Het afstoten van dit terrein is voor uw regio een buitenkansje: in een prachtige omgeving komt een groot gebied vrij. Dat verdient een zorgvuldig proces van herbestemming. In het kader van het project "Hart van de Heuvelrug" wordt dit als zodanig ook aangepakt. Het voortouw ligt uiteraard bij de provincie, de gemeenten en allerlei regionale organisaties en partijen, maar ook het rijk is hierin betrokken. Verschillende ministeries participeren in "Hart van de Heuvelrug" en onderschrijven de doelstellingen, waaronder die van natuurontwikkeling en de vorming van "robuuste ecologische zones". Dat betekent voor het ministerie van Defensie dat, zakelijk gezien, de verkoop van Soesterberg geen kaskraker is. Het illustreert dat we nadrukkelijk rekening houden met de wensen van de regio. Wat er in de toekomst gebeurt met het gebied dat wij verkopen is nu aan de provincie. Maar wat u natuurlijk ook interesseert is wat Defensie gaat doen met de terreinen die we aanhouden. Camp New Amsterdam en het museumkwartier. Drie defensie-onderdelen - de Defensie Telematica Organisatie, de Defensie Verkeer- en Vervoer- organisatie en de Koninklijke marechaussee - waren de afgelopen jaren medegebruiker van Camp New Amsterdam. Na het vertrek van de Koninklijke luchtmacht zullen zij hier blijven en hun aanwezig heid intensiveren: de bezetting van CNA zal de komende jaren toenemen van zo'n 700 medewer kers nu naar 1350 de komende jaren. Bijkomend feit is dat dit de gevolgen van de sluiting van de basis voor de regionale werkgelegenheid enigszins verzacht. Ik zei al dat we nadrukkelijk rekening houden met de wensen van de regio: dat geldt zeker voor de planologische inpassing van Camp New Amsterdam in zijn nieuwe omgeving. De westelijke ecologische corridor zou dwars over ons terrein moeten lopen. 12

Spinner | 2007 | | pagina 12