Dat was voor ons geen probleem, te meer omdat "groenvoorziening" en "natuurontwikkeling" gewoon deel uitmaken van de woordenschat van Defensie. Niet voor niets besteedt het radioprogramma "Vroege vogels" binnenkort een bijzonder program ma aan defensieterreinen. Ik denk eigenlijk dat ze aan één programma niet genoeg zullen hebben. Maar we zijn zelfs nog een stap verder gegaan toen de wens kwam om ook grotere diersoorten, en zelfs de diersoort "fietsers", vrije toegang tot de corridor te verschaffen, niet belemmerd door een hek. We hebben goed moeten nadenken over de consequen ties die dat heeft voor de inrichting en het gebruik van Camp New Amsterdam, maar we uiteindelijk waren we bereid tot deze wezenlijke concessie. Dan het museum. Ook bij het besluit tot de vorming van één Defensiemuseum, waarin onder andere het Militair Luchtvaart Museum wordt opgenomen, hebben de wensen van de regio meege speeld. Het Militair Luchtvaart Museum op Kamp van Zeist gaat nu plaats maken voor Justitie, wat vervolgens ook weer betekent dat een deel van het terrein kan worden teruggegeven aan de natuur. Voor Defensie, in het bijzonder de Koninklijke luchtmacht, betekent dit besluit tegelijkertijd het behoud van een stukje historische grond (de vlieg hei waar het ooit allemaal begon), inclusief het monument: een belangrijke plaats waar de lucht macht de herinnering aan de militaire luchtvaart en aan de overleden kameraden levend houdt. Elk jaar. op 1 juli. op de verjaardag van de luchtmacht wordt daar bij stil gestaan. Ook voor het museumkwartier zal gelden dat we over de inpassing nog verder zullen spreken met de andere betrokken partijen. Onze plannenmakerij voor het museum moet nog grotendeels zijn beslag krijgen. Buitententoonstellingen, parkeerplaatsen - er moet nog veel doordacht en berekend worden. Daarom hebben we rond de hangars eerst maar eens een stevige vlek op de kaart voor onszelf gere serveerd. Zodra onze plannen wat verder zijn uitge werkt. staan we open voor een gesprek met de regio die immers in deze omgeving het accent wil leggen op recreatie en vrije tijd. Dan nog enkele opmerkingen over de inhoud van de intentie-overeenkomst. Met de afspraak af te rekenen tegen het uitermate lage natuurwaarde tarief geven wij praktisch inhoud aan onze steun voor de groene doelstelling. Met deze verkoopop brengst dwingen wij u niet tot wezenlijk extra woningbouw. Normaal gesproken neemt Defensie de bodemsanering volgens de daarvoor geldende regels voor zijn rekening. Opsporing van niet- gesprongen explosieven is feitelijk een taak van gemeenten, die voor de kosten daarvan een beroep kunnen doen op een speciaal fonds bij het rijk. In dit geval hebben wij de verantwoordelijkheid voor bodemsanering en opsporing van explosieven omgedraaid: de koper betaalt de sanering, de verkopende partij is verantwoordelijk voor de opsporing en ruiming van explosieven. Reden voor deze bijzondere constructie is dat op dit moment de kosten van opsporing en ruiming van explosie ven nog niet bekend zijn: die hangen sterk af van waar woningbouw en nieuwe toegangswegen en dergelijke worden gepland. In de tweede plaats is het voor een gemeente allerminst zeker of de gemaakte opsporingskosten ook inderdaad uit dat speciale fonds worden vergoed. Zeker bij een groter gebied als een vliegbasis betekent dat een behoorlijk risico. Daarom hebben wij besloten dat het rijk, in de praktijk Defensie, dat risico neemt. Tenslotte nog een persoonlijk woord van dank aan de Commissaris van de Koningin. Boele Staal, die zich de afgelopen jaren met charme én met doortastendheid heeft ingezet voor de herbestem ming van de vliegbasis. Een Nederlandse bestuurder kan zich nooit geheel aan het poldermodel onttrekken. En bij de herbestemming van zo'n belangrijk terrein is er nu eenmaal een behoorlijke groep belanghebbenden waar je rekening mee hebt te houden. Een goed bestuurder weet er ook dan wat moois van te maken. Het is goed om vandaag af te sluiten met de conclusie dat dat gelukt is. 13

Spinner | 2007 | | pagina 13