Geen ander museum boven Bodo 'UIT-GEVLOGEN' Loe M.M. Baltussen Noorwegen en in het bijzonder het meest noordelijke deel van het land binnen de Poolcirkel is vanwege zijn ligging aan de Noordjlank van de NAVO in strategisch opzicht buitengewoon interessant geweest. En hoewel de Koude Oorlog voorbij is, is het gebied eigenlijk nog steeds van eminent militair belang. Zo is de vliegbases Bodo, die zoals nagenoeg alle Noorse vliegbases, ook voor civiel vliegverkeer is opengesteld, nog steeds een basis van behoorlijke importantie. En als zelfs de ANWB in zijn vakantiegidsen aangeeft dat naast het Saltstraumenjjord bij Bodo, het Norsk Luftfartsmuseum (NLM) de belangrijkste bezienswaardigheid is, dan ligt het voor de hand om op de terugweg van de 1053 km verderop gelegen Noordkaap nog een ommetje van 140 km te maken om er eens te gaan kijken. Want als het gaat om het meest noordelijk gelegen luchtvaartmuseum ter wereld, dan gaat er echt geen ander boven Bodo. Het museumgebouw van het NLM. De verhoging middenin is als verkeerstoren ingericht foto: Loe Baltussen Waar elders nog alleen maar over wordt gedacht, is in Bodo inmiddels een grandioos succes. Daar zijn in 1994 drie musea fysiek samengevoegd in een gebouw. Weliswaar onder een en dezelfde noemer, de luchtvaart, maar dat is dan tegelijkertijd ook de grondslag en de voorwaarde voor natuurlijk succes. De drie musea: het militaire Luftforsvarsmuseet (LMU. Luchtmachtmuseum), het Avinor museum (AM) van de Noorse Luchtvaart Autoriteit en het al in 1954 opgerichte civiele Norsk Luftfartsmuseum (NLM) hebben in 1998 ook een ingrijpend organisatorisch samenwerkingsverband aangegaan. De uitstraling geldt echter uitsluitend het nieuwe nationale Noorse luchtvaartmuseum. De naam Norsk Luftfartsmuseum is uit marketing overwegingen behouden gebleven. De integratie van de vlieg tuigen uit het ene in het andere is niet verder door gezet dan een fysieke scheiding tussen militair en civiel. Want, zo licht directeur Sven Scheiderbauer van de stichting Norsk Luftfartsmuseum en bestuurs voorzitter van de daaraan ondergeschikte vennoot schap Norsk Luftfartssenter Bodo toe: 'de organisatie van het geheel is al complex genoeg'. 14

Spinner | 2007 | | pagina 14