Voor het museum staat een perfecte replica van een Hawker Hurricane opgesteld foto: Loe Baltussen I nteractiviteit Zowel in de militaire vleugel van het museum als in het civiele gedeelte heeft men hetzelfde museale concept aangehouden. De expositie beslaat zo'n 10.000 m2 in totaal en bestaat voor een groot deel uit vliegtuigen en helikopters. En zo hoort het ook. Maar de informatie die wordt verkregen dank zij de vele diorama's completeert het geheel op een bijzondere wijze. Dat zien we niet in elk museum. Het belang daarvan mag niet worden onderschat. Met name de vele diorama's - historische etalages waarin de gebeurtenissen in de toch wel zeer inte ressante luchtvaartgeschiedenis van het land met modellen en maquettes inzichtelijk wordt gemaakt - brengen de historie in het museum tot leven. Het aardige daarvan is dan ook dat de meeste van deze diorama's interactief zijn opgezet zodat ook de bezoekers bij het onderwerp worden betrokken. Luftforsvarsmuseet In een vliegtuigmuseum volstaan voor velen wellicht de tentoongestelde vliegtuigen. Er staan misschien niet zo veel vliegtuigen in Bodo als men zou hebben gedacht, maar wat er staat is zeer de moeite waard. Het NLM, dat jaarlijks een kleine 50.000 bezoekers trekt, laat daarbij zien dat elk tentoongestelde vliegtuig zo zijn eigen verhaal heeft. Het museum van de Noorse luchtmacht is ondergebracht in de noordelijke wing. Het maakt organisatorisch deel uit van het Noorse Krijgsmachtmuseum in Oslo dat ook verantwoorde lijk is voor de opzet en realisatie van de expositie in Bodo. De Noorse militaire luchtvaart heeft zich vanuit het verkennen van vijandelijke troepenbewegingen ontwikkeld tot een belangrijk, zelfstandig krijgs machtdeel. Vandaar dat in de expositie ook aan dacht wordt besteed aan het Marinens Flyvewssen en het Héerens Flyvdpen (Marine Vliegwezen, Legerlucht- macht), de Tweede Wereldoorlog en aan de opbouw van de Noorse luchtverdediging daarna. Aspecten als oorlog en vrede zijn er nadrukkelijk aan de orde. In het militaire gedeelte krijgt men een helde re kijk op wat er destijds en vaak nog niet eens zo gek lang geleden allemaal komt kijken bij de vliege rij van die tijd. Zo is er. analoog aan ons eigen MI.M. een timmerwerkplaats nagebouwd en een motor shop. Maar er wordt ook in diverse fraai ingerichte diorama's met de nodige modellen aandacht besteed aan gebeurtenissen uit de geschiedenis van de luchtmacht. Eigentijdser is de motorshop waar de veelheid van motoren een indruk geeft over de technische evolutie die op dat gebied heeft plaats gevonden. Uiterst natuurgetrouw is de crashsite van een Junkers-88 nagebouwd. De niet al te zeer vernielde restanten zijn opgesteld zoals ze destijds zijn aangetroffen. Wat de militaire vliegerij betreft staan er behalve vliegtuigen ook radarinstallaties en een GMC mobiele toren opgesteld. De tentoongestelde vliegtuigen zijn stuk voor stuk artefacts uit de Tweede Wereldoorlog of de Koude Oorlog in de periode daarna. Als zichtbare herinnering aan een periode waarin de NAVO doc trine is gebaseerd op afschrikking, heeft het NI.M een trainingsversie van een WE.177A/B kernwapen in haar expositie opgenomen. Dat is in Europa in geen enkel ander museum het geval. Dummy's wor den alleen gebruikt voor instructie en oefendoelein den. Maar vanwege de Noorse constitutie mag althans worden aangenomen dat zulke oefeningen in Noorwegen nooit hebben plaatsgevonden. Een artefact uit de Koude Oorlog is deze trainingsversie van een WE.177A/B kernwapen. Deze dummy's is gebruikt voor instructie en oefendoeleinden. Het wordt betwijfeld of dat ook in Noorwegen het geval is geweest foto: Loe Baltussen 15

Spinner | 2007 | | pagina 15