Personeel van Wideroe heeft tijdens de oorlog illegaal deze Honningstad Birger C-5 Polar gebouwd. Maar het vliegtuig heeft pas in 1948 voor het eerst gevlogen nadat het was afgebouwd foto: Norsk Luftfartsmuseum Parlement beslist over nieuwbouw Na een discussie over de locatie van een nieuw nationaal Noors luchtvaartmuseum, besluit het Noors parlement in 1992 om dat te vestigen in het 1200 km noordelijker gelegen Bodo. De tekeningen voor het gebouw zijn dan al klaar. Hoewel steeds minder en minder, zijn sommigen nog steeds uitgesproken tegenstander van deze locatie. De vliegbasis Bodo is, zoals zoveel nog bestaande vliegvelden in West-Europa, ontstaan tijdens de Duitse bezetting. In de jaren daarna groeit het belang van het veld voor de militaire luchtvaart. Defensie en de gemeente stellen voor de nieuw bouw van het museum twee terreinen beschikbaar. Na het parlementaire besluit wordt onmiddellijk met de bouw begonnen. Het nieuwe museum grenst noordoostelijk aan de vliegbasis Bodo. Het depot is echter op de vliegbasis gevestigd. Als het nodig is kan een vliegtuig via de rolbaan van en naar het museum worden gesleept. Een bijkomstige moeilijkheid voor architect Per Morten Wik, die ook de passagiersterminal op Bodo heeft ontwor pen, is de openbare weg die tussen het enigszins geaccidenteerde terrein van Defensie en dat van de gemeente doorloopt. Met zijn besluit om het museum dan maar over de weg heen te bouwen, creëert hij een uniek museum waar de bezoekers al wandelend vanaf de parkeerplaats naar een zekere hoogte worden geleid om van daaruit in een van de twee centraal samenkomende expositieruimten af te dalen naar de tentoonstellingsvloer. Op 15 mei 1994 opent Koning Harald V het civiele deel met het Avinor museum als eerste. Een week later volgt de opperbevelhebber van de Noorse strijdkrachten met het militaire Luftforsvarsmuseet. Transparantie Vanuit de lucht oogt het museumgebouw als een tweebladige propeller. De 'bladen' zijn echter als gigantische aluminium grijze containers waar geen sprietje daglicht binnenvalt. Alleen vanuit het 16

Spinner | 2007 | | pagina 16