Het Noorse luchtvaartbedrijf Wideroe, een belang rijke sponsor van het museum, is ruim vertegen woordigd in de collectie. Interessant is een in de oorlog illegaal door mensen van Wideroe gebouwde C-5 Polar. Het vliegtuig vertoont enige overeen komst met de Norseman van de Canadese Nederlander Noorduijn. Het toestel is na de oorlog afgebouwd en gebruikt als ambulance, taxi en voor luchtfotografie. Ook staat er de eerste Cessna-337D Super Skymaster (met trek- en duwschroef) die in Noorwegen is ingeschreven. Ook Wideroe. De maatschappij heeft het vliegtuig gebruikt voor fotografie, luchtverkenning boven het vroegere Nederlandse eiland Jan Mayen in de Noordelijke IJszee en voor karteringswerk op Spitsbergen. Recent is de romp van de eerste Fokker F-28 Fellowship van Braathens (LN-SUC. 'Olav Kyrre') in het Avinor museum opgesteld. Staart en vleugels volgen dit jaar en in 2008. Het vliegtuig is in luchtvaarthistorisch opzicht representatief voor het gebruik van straalverkeersvliegtuigen in Noorwegen. U-2 op Bodo Heel bijzonder is het Amerikaanse Lockheed U-2 lange afstandsverkenningsvliegtuig. Het is ontwor pen om vanaf zeer grote hoogte waarnemingen te doen. In de periode van de Koude Oorlog worden U-2's ingezet vanaf Wiesbaden (D) en Bodo. Vele jaren is de U-2 in Noorwegen onderwerp geweest van politieke debatten in Noorwegen. In mei 1960 stijgt Francis Gary Powers (30) op voor een vlucht die wereldgeschiedenis zou worden. Hij maakt een vlucht over de toenmalige Sovjet-Unie naar Pakistan. Op de terugweg naar Bodo wordt hij op 1 mei 1960 bij Swerdlovsk door een Russische raket naar beneden gehaald. Powers overleeft de crash en wordt gevangen genomen. In 1977 komt hij om bij een helikopterongeval in Los Angelos. De U-2 wordt gevlogen en onderhouden door de Amerikaanse luchtmacht. Maar de inzet van het vliegtuig wordt bepaald door de Civil Intelligence Agency. Vandaar dat de U-2 in Bodo in het civiele deel van het museum hangt. Organisatie Met de voorgenomen verhuizing van het MLM naar de vliegbasis Soesterberg. de integratie van het Legermuseum uit Delft en de veranderende organi satie als gevolg daarvan, wat organisatorisch het resultaat van een soortgelijk proces is geweest in Bodo. De oprichting van de stichting Norsk Luftfartsmuseum is een initiatief geweest van de Minister van Cultuur namens de Noorse Regering met het provinciebestuur van Nordland en het gemeentebestuur van Bodo als medeoprichters. Hoewel het museum in juridisch opzicht een pri vaatrechtelijke organisatie is en jaarlijks van rijks wege een bedrag van 1,31 miljoen euro (10 miljoen NOK) voor het museum wordt uitgetrokken, is het Norsk Luftfartsmuseum een onafhankelijke instelling, legt directeur Scheiderbauer uit. De infrastructuur is ondergebracht in een onder de stichting ressorte rende vennootschap, het Norsk Luftfartssenter Bodo AS. Deze N.V. is ook eigenaar van het restaurant, de winkel en de simulators in het museum. De inkom sten daaruit en uit verhuur van ruimten aan het LMU en het AM gaan naar het Luftfartssenter. Een deel van het personeel is in dienst van de stichting. Nationaal Museum Het Luchtmachtmuseum in Bodo is een onderdeel van het Forsvarsmuseet (Krijgsmachtmuseum) in Oslo dat op zijn beurt deel uit maakt van het minis terie van Defensie. Hoofd LMU is Majoor Utgard. Samen met een technisch specialist draagt hij de zorg voor de collectie van het LMU, het grootste 18

Spinner | 2007 | | pagina 18