deel van de nationale expositie. Het Avinor Museum dat slechts een technisch personeelslid kent, is een onderdeel van de Noorse civiele lucht vaart autoriteit. Het LMU als wel het AM dragen jaarlijks financieel in de kosten van huur van expo sitie ruimte, marketing en educatie. Het Norsk Luftfartsmuseum dat in de nieuwe opzet zijn oorspronkelijke naam heeft behouden, telt 25 personeelsleden. In een convenant is vastgelegd dat de externe belangen van het NLM en de daarin samenwerkende musea uitsluitend worden behar tigd door het NLM. Het NLM treedt op namens het geheel en is verantwoordelijk voor de opzet en uitvoering van rondleidingen, bezoekersgroepen, public relations en marketing. Het nieuwe museum is intussen de status van 'nationaal museum' verleend. Als gevolg daarvan mogen de lopende kosten worden gedekt uit fondsen in de rijks begroting die daartoe worden vrijgegeven. Vrij wi 11 ige r s Net als bij al die andere luchtvaartmusea het geval is. is het echter ondenkbaar dat het NLM zou kun nen bestaan zonder de belangenloze medewerking van ruim 350 vrijwilligers. Zij maken als groep deel uit van de Bodo Luftfartshistoriske Forening (BLHF - De driemotorige Jutikers-52/3tnW is het grootste vliegtuig in het museum. Deze watervliegtuigen zijn elke zomer nog tot 1958 in Noorwegen ingezet op geregelde luchtlijnen foto: Norsk Luftfartsmuseum Luchtvaarthistorische Vereniging Bodo). Het muse um biedt onderdak aan de Restauratie Groep van de BLHF. De BLHF heeft in het museumgebouw en in een aangrenzend gebouw daarbuiten zo'n 500 m2 vloeroppervlak in gebruik. Daar zijn werkplaatsen ingericht voor hout- en metaalbewerking, instru menten, modellen en een werkcentrum voor aanmaak van nieuwe onderdelen. De Restauratie Groep staat onder leiding van een financieel beheerder van het Norsk Luftfartsmuseum die verantwoordelijk is voor werving en uitbreiding van de collectie en voor het preserveren en restaureren van vliegtuigen en onderdelen. Nieuwe stukken worden geregistreerd, gepreserveerd en opgeslagen voor later gebruik bij verschillende projecten of worden in de tentoonstelling opgenomen. De meeste leden van de Restauratie Groep zijn beroeps matig werkzaam geweest bij de Noorse luchtmacht. De overige vrijwilligers van de BLHF verrichten tal van andere onbetaalde werkzaamheden. Sinds de oprichting heeft de BLHF al vele duizenden uren besteed aan werk voor het museum. Onderzoek In het museum wordt veel werk gemaakt van historisch onderzoek. 'Want luchtvaarthistorie in Noorwegen is. anders dan andere onderzoeks gebieden. nooit diepgaand onderzocht', laat museumdirecteur Sven Scheiderbauer weten. Het Norsk Luftfartsmuseum is door de regering formeel aangewezen als het enige instituut dat verantwoor delijk is voor onderzoek, vastlegging en behoud van de nationale luchtvaarthistorie. Voor onderzoek staan een omvangrijke archief en een bibliotheek ter beschikking. Daarnaast zijn er nog een foto sec tie en opslagruimten in het museum. Ook daarbij zijn vrijwilligers van de BLHF betrokken. Directeur Sven Scheiderbauer vindt nationaal luchtvaarthisto- risch onderzoek wetenschappelijk een van de belangrijkste doelstellingen van het museum. Om meerdere redenen. 'Als onze bronnen worden gebruikt voor onderzoek van een bijzonder aspect uit de luchtvaartgeschiedenis van ons land, mag worden verwacht dat het onderzoek ons zelf ook wat oplevert, bijvoorbeeld in de vorm van kennis'. 19

Spinner | 2007 | | pagina 19