Het project Fokker C.X Wie in de Snijdershal van het Militaire Luchtvaart Museum de aanbevolen route volgt zal kunnen opmerken dat daar tussen de Fokker jagers D.VII en D.XXI geen vliegtuig staat dat op die plaats zou pas sen. Wel is er een aantal vitrines waarvan er één een model bevat van de Fokker C.X verkenner/lichte bommenwerper, schaal 1:5. Deze schaal, hoewel niet gering, doet toch geen recht aan de rol die dit vliegtuig heeft gespeeld in de meidagen van 1940 boven Nederland. Het ontbreken van een "echte" C.X is daarom voor velen nog steeds een gevoelig gemis. Aan de inspanningen om dit hiaat op te vullen zal dan ook geen einde komen voordat een volwaardige replica de bezoeker een goed beeld geeft van het meest traditionele, maar desondanks nog effectieve gevechtsvliegtuig waarmee destijds onze Luchtvaartafdeling de vijand trotseerde. Het is mijn bedoeling U een indruk te geven van bedoelde inspanningen. In de Nieuwsbrief en de Spinner, tijdens Donateursdagen en Open Werkplaatsdagen bent u daarover geïnformeerd door de Projectcoördinator, en de vakmensen hebben u veel laten zien. Vanuit mijn positie als projectleider, tussen coördinator en technici in sinds omstreeks 1 januari 2005, heb ik dossiers bekeken en inmiddels enige ervaringen opgedaan: mijn verhaal heeft daardoor een eigen karakter. Omdat het project al een betrekkelijk lange geschie denis heeft en dus sinds het begin menig lezer onze kring zal hebben versterkt begin ik bij het begin. Omdat een bijzondere vrijwilliger per 1 januari 2007 zijn bijdrage op de locatie VTOC "Fokker" moest beëindigen en ik daarvoor nu gepaste aan dacht wil vragen eindig ik daarmee. U houdt een nadere beschouwing van de ontwikkelingen van de laatste 2 jaar en de stand van zaken tegoed. Een project als dit ontstaat als een plant: een zaadje moet in vruchtbare bodem vallen en voldoende water, licht en lucht krijgen: dan ontkiemt het en groeit op. Voor de C.X viel een dergelijke samenloop van omstandigheden in 1993: Fokker zou in 1994 75 jaar bestaan en de verkoop aan de KLu van 4 Fokker 60U transportvliegtuigen was aanstaande, waarmee weer een militair vliegtuig werd toe gevoegd aan de reeks die zich over die hele periode uitstrekte. Het bestuur van de Stichting Vrienden 24

Spinner | 2007 | | pagina 24