besloot in 1993, het jaar van het 5e lustrum van het MLM, na rijp beraad een "historisch vliegtuig project" te starten waarbij men de C.X voor ogen had en koos voor uitvoering met inzet van vrijwilligers en hulp van Nederlandse deskundig heid. sponsoring en/of donaties. Op soortgelijke wijze was het museum in de jaren '80 in het bezit gekomen van de opgestelde replica D.XXI en evenals bij dat project kon spoedig opnieuw worden gepro fiteerd van de voor-oorlogse export van Fokker's producten naar Finland. Mogelijk heeft ook de na-oorlogse hervatting daarvan een rol gespeeld. Medio 1994 is er een project in wording: werk groep, eerste begroting, toezeggingen tot steun in geld of natura, een beoogd coördinator, potentiële bronnen van informatie en van enkele originele C.X onderdelen. In de loop van dat jaar ontplooit men een waaier van activiteiten die uitmonden in een contract tussen Fokker en de Finse Luchtmacht: de beschikbaarheid in Nederland van Finse C.X-delen en onderdelen in bruikleen en kopieën van tekenin gen: een goede relatie met het Finse luchtmacht museum: meer toezeggingen: meer informatie: publiciteit; een overzicht van projectwerkzaamhe den; de eerste plandata voor oplevering, o.a. van het z.g. "Romp Basisframe" (l-4-'95); een ruilaanbod: de eerste uitgaven en het besef dat "het project gecom pliceerder is dan in eerste instantie werd gedacht". Er komt een projectgroep, bestaande uit een werkgroep en een stuurgroep, een projectleider en een projectcoördinator. De begroting geeft een bouwperiode aan van '94 t/m '97. Begin 1995 wordt een donkere wolk zichtbaar: de medewerkers van de Fokker bedrijfsschool die vleugels zou maken voor ons en voor de Finnen wachten op toestemming om te beginnen: Fokker reorganiseert al wéér. De inspanningen om andere werkzaamheden binnen KM. KLu, KL. MLM en de Netherlands Aerospace Group onder te brengen gaan voort met enkele successen naast veel teleurstellingen. Er is een origineel windscherm beschikbaar gekomen, maar het voortbestaan van Fokker hangt aan een zijden draad. Plandata wor den ver overschreden maar het waarnemerstoeltje is door Vliegbasis Soesterberg gemaakt en geleverd. Een akkoord over ruil van een motor tegen diverse onderdelen biedt perspectieven. Van Fokker is een offerte ontvangen voor de eerste fase van aanmaak van de vleugels en er is voor betaald, dus.... er is hoop. Het jaar 1996 begint echter dramatisch: Fokker is failliet, alle personeelsleden zijn ontslagen. In mei blijkt de Bedrijfsschool voorlopig verder te kunnen gaan als zelfstandige stichting en is besloten te beginnen met de bouw van de ondervleugels: materiaal wordt besteld. Voor de bovenvleugel wordt aanmaak elders onderzocht i.v.m. de onzekere situatie bij de school. Overigens successen en teleurstellingen als in 1995 maar ook een mijlpaal: de nieuwe romp en het originele staart stuk worden op 30 september bij het MLM aan elkaar gelast. Aan het einde van het jaar gaan de romp en een staartvlak terug naar Finland: de overige Finse delen die in bruikleen zijn ontvangen verwacht men in de loop van 1997 te retourneren. DAF Special Products zal het Finse hoofdlandings gestel reviseren en voor ons een replica maken als haar directie daarmee accoord gaat. De Stichting "Vroege Vogels" zal instrumenten leveren in ruil voor een D.VII radiator van het MLM. Medio 1997 verwacht het Vaktechnisch Opleidings centrum "Fokker" te blijven bestaan en nog ca. 2 jaar op locatie te kunnen blijven. De rechter ondervleugel is ver gevorderd, voor de linker zijn de onderdelen gereed. Men gaat er van uit dat men de bouw van de ondervleugels kan afwerken. Aanmaak van de bovenvleugels elders wordt niet mogelijk geacht en men hoopt daaraan te kunnen beginnen zodra de ondervleugels gereed zijn. Inmiddels is er ook een vliegerstoel, een instrumentenpaneel, een voetenstuur en een aantal kleine onderdelen gereed. De voortgang van het project is overigens traag, mede door de hoge werkbelasting van de Projectleider, maar vooral ook door volle orderpor tefeuilles bij de industrie. In september treedt een assistent voor de Projectleider aan. Men verwacht dat wanneer bouwlocaties regelmatig worden gebeld en bezocht er meer prioriteit zal worden geven aan de werkzaamheden voor het C.X project. De Stichting "Vroege vogels" levert een aantal instrumenten, de ruil van een motor heeft een aantal onderdelen opgeleverd. Ook hoogte- en richtingroer en de parachutebak voor de waarne mer zijn gereed. Aan het einde van het jaar bestaat de verwachting dat in 1998 de staalbuisromp gereed zal zijn, de ondervleugels - ondanks stilstand na medio '97 - gebouwd (incl. beslagen) en de bovenvleugel in bewerking genomen. Daarnaast zouden brandstoftank, rolroeren en beslagen voor de bovenvleugel voltooid kunnen worden. 25

Spinner | 2007 | | pagina 25