RADARDIRECTIE Peter Varenhorst De Lockheed SP-2H 203/V, in het grijze schema van de jaren zestig, in de vlucht In het voorjaar van 1964 maakte Smaldeel V van de Koninklijke Marine een oefenreis naar de West. Smaldeelcommandant was Schout bij Nacht Reeser. Als laatste regionale baas van de KM had hij, ten tijde van het conflict met Indonesië, in het toenma lig Nederlands Nieuw Guinea twee jaar daarvoor de grote waarde van lange afstandsverkenningsvlieg tuigen ervaren. De Neptunes van VSQ.321 waren de ogen en soms de oortjes van de vloot. Op de plaat sen waar luchtverdediging door Hawker Hunters van de KLu niet mogelijk was vervulden de logge Neptunes soms, al dan niet onder directie van een van de B-jagers, de rol van interceptor. Daarbij voltooide het vliegtuig de laatste fase van de aanval dan op de eigen radar zoals het een goede nacht jager betaamt. Natuurlijk was de Neptune met zijn 40 ton een onmogelijke Tighter". Zo werden vlieg tuigen van VSQ321 op een Combat Air Patrol boven Hollandia en Merauke ingezet tegen verwach te Indonesische Herculessen. De Neptune was daarvoor vanzelfsprekend géén partij! Te groot en te traag! Nadat, bij één van die gelegenheden, LTZ Moekardanoe een Indonesische Dakota had neerge schoten die z'n parachutisten boven het Onin schiereiland had afgeworpen, ontstond de bijnaam Nepfighters voor de vliegtuigen van VSQ.321. Overigens was dat een samentrekking van Neptune en fighter en had het, in tegenstelling tot wat in sommige bronnen wordt genoemd, niets te maken met weigerende boordwapens. Eenmaal in NATO-verband opererend was VSQ320 terug in de long range maritime patrol hoedanig heid en geheel ontdaan van de air to air capaciteit. Schout bij Nacht Reeser wilde demonstreren dat Neptunes bij een vlootverband niet alleen close en distant support in hun onderzeebootbestrijdingsrol konden leveren maar ook verkenning, schaduwen, alsook scheeps- en vliegtuigdirectie in hun mars hadden. Tijdens de reis naar de Cariben zou dat worden beoefend. Daartoe moest een detachement van drie vliegtuigen (1 reeds verbouwde SP-2H en 29

Spinner | 2007 | | pagina 29