RECENT VERSCHENE N Shipping De vliegtuigen van 320 Squadron - De operaties van 320 Squadron o.g. Ward O.G. Ward, Shipping. Eén dag uit de operationele geschiedenis (1943-1945) van het 18e Squadron NEI van de ML KNIL in Noord Australië. Al op leeftijd zijnde" besef je pas goed hoe snel de veranderingen in een mensenleven plaats vinden. Een goed voorbeeld geven de ontwikkelingen bij de militaire luchtvaart.' Dat is de inleidende zin uit het voorwoord van een in eigen beheer uitgegeven artikel, monografie eigenlijk, met 'de belevenissen van één dag ergens in 1944' vanaf Batchelor Airfield, de tijdelijke thuisbasis van het squadron. Shipping beschrijft één van de aanvallen op vijandelijke schepen die werden uitgevoerd. Naast de feitelijkheden rond de uit te voeren missie staat Otto Ward ook uitgebreid stil bij de spanning en emotie die bij het maken van de missie behoort. Daarbij komen bijna alle aspecten van het leven in- en het werken vanuit een vliegkamp in 'the middle of nowhere' aan de orde: de huisvesting, het leven van alle dag, de niet terugkerende vrienden uit het squadron, de rolverdeling tijdens de missie, de techniek van het skipbombing, het te vernietigen doel, enzovoort. De monografie lees je in één keer uit. Niet omdat het een boekwerk van zo'n 35-40 pagina's is, maar omdat het een pakkend geschreven verhaal is. Ook een verhaal dat als schoolvoorbeeld kan dienen voor de vastlegging van de geschiedenis uit de eerste hand. Ward's ervaring uit de 41 operationele missies is het lezen meer dan waard! Het boek is rijk geïllustreerd door R. van Wijngaarden, die ook het correctiewerk voor zijn rekening nam. De uitgave is in beperkte oplage verschenen. Liefhebbers weten de weg naar hun exemplaar vast wel te vinden! Coert Munk *7 Nico Geldhof, De vliegtuigen van 320 Squadron en De operaties van 320 Squadron. Uitgegeven door Geromy BV, Maarssen. ISBN 90-672-0397-1 en 90-672-0396-3. Respectievelijk 325 en 499 pagina's, rijk geïllustreerd. Prijs Eur 49,50 voor De vliegtuigen van 320 Squadron en Eur 69,50 voor De operaties van 320 Squadron. Beide boeken te samen voor Eur 110,00. Verzendkosten Eur 6,20 Op maandag 4 december j.l. werd het langver wachte boek over 320 Squadron van Nico Geldhof in het Militaire Luchtvaart Museum te Soesterberg gepresenteerd. Lang verwacht, niet omdat de schrijver niet opschoot, maar omdat het uitgeven van het boek een probleem bleek. Blijkbaar is de interesse van de varende marine in haar vliegende onderdeel verdwenen. Dank zij Frank Venus van Uitgeverij Geromy BV, die het vanuit zijn persoonlijke interesse heeft aangedurfd dit kostbare avontuur aan te gaan. zijn een tweetal boeken van niet geringe omvang verschenen. En die niet geringe omvang moet letterlijk worden genomen, gezamenlijk wegen de boeken ruim over de 4 kg. gQvpiwg 32 l:« d-R Ui.de open,,ioll<.lc S«chiMlcni« (,943_|9_|5) v>„ hf( Sqaadron NEI v.d ML-kjv|l •o Noord Australië

Spinner | 2007 | | pagina 32