zetten door in eerste instantie met de Fokker T.VIIIw en dc AVRO Anson konvooibescherming te verrichten rond de Ierse Zee. De omscholing naar de modernere Lockheed Hudson en de bombardements- vluchten richting Noorwegen en de acties tegen vijandelijke koop vaardijschepen en haveninstallaties. De grote overstap van Coastal Command naar Bomber Command, toen de North American B-25 Mitchell in gebruik werd genomen om tactische bombardementen uit te voeren tegen doelen op het Europese vasteland, maar ook het tragisch bombardement op de Bezuidenhout. De beide boeken zijn luxe uitgevoerd en door Luc Boerman schitterend vorm gegeven. Het eerste exemplaar van beide boeken werd in de generaal Snijdershal van het MLM aangeboden aan Kapitein-ter-zee E. Kopp. oud-commandant van de Groep Maritieme Patrouillevliegtuigen en tevens commandant van het marinevliegkamp Valkenburg. In het eerste deel. De vliegtuigen van 320 Squadron beschrijft Nico Geldhof alle vliegtuigtypes waar het squadron mee of bijna mee heeft gevlogen: de Fokker T.VIIIw, de AVRO Anson. de Lockheed Hudson, de North American Mitchell, maar ook de Airspeed Oxford en de De Havilland Mosquito. Behalve de ontwikkeling van de toestellen, de verschillende versies en de motoren, komen de afzonderlijke levenslopen van alle bij het squadron in gebruik geweest zijnde vliegtuigen aan bod. In de bijlagen wordt uitgebreid ingegaan op de in gebruik geweest zijnde bommenrichtkijkers, vliegtuigbommen, vliegtuigbewapening, de boord- radarinstallatie van de Hudson en de precisie- navigatie en -bombardementen met het Gee-H systeem. In het laatste hoofdstuk van de bijlagen worden de camouflage en kentekens van de gebruikte vliegtuigen beschreven. Het tweede deel. De operaties van 320 Squadron is het verhaal geworden over mensen en hun daden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Dit is een goed leesbaar verhaal geworden over de 320-ers. die plotseling het vaderland en hun dierbaren moesten achterlaten om de oorlog vanuit Engeland voort te Ook over het gezakte moreel van de bemanning valt veel te vertellen, voortkomende uit het gebrek aan goed opgeleid personeel, de eentonigheid van de opdrachten en de weinige resultaten tegenover de grote verliezen. De verhouding tot de commandant: over een niet al te beste, maar ook over hoe een andere weer op handen werd gedragen. De vele, ruim afgedrukte en vaak nog niet eerder gepubliceerde, foto's en verhalen van bemanningen die een bijzondere prestatie hadden geleverd of waren gesneuveld brengen het epos over de 320-ers in de Tweede Wereldoorlog tot leven. In het komende voorjaar verschijnende derde deel over 320 Squadron zal een register, bemannings- lijsten en de ererol van de 162 320-ers die vielen, zijn opgenomen. Niet eerder is zo uitgebreid verslag gedaan van één enkel Nederlands squadron ten tijde van de Tweede Wereldoorlog. Voor dit monumentale werk verdient Nico Geldhof alle hulde. En voor alle geïnteresseerden in de militaire luchtvaarthistorie en de voormalige 320-ers in het bijzonder: deze boeken verdienen een ereplaats in uw boekenkast en zijn de prijs meer dan waard. De boeken zijn verkrijgbaar door overmaking op bankrekening 13.46.22.421 t.n.v. Uitgeverij Geromy BV. Maarssen. Maar uiteraard ook in de museum winkel 'De Brik' in het Militaire Luchtvaart Museum. Hans Berfelo 4- 33

Spinner | 2007 | | pagina 33