weg uit de voeten kan. Eerder heette dat ding Helios. Norris Luce met de SkyRider. En vooral Paul Moller met de M400 Skycar. Al bijna veertig jaar duikt Moller op in zowat elke publicatie over individueel luchtvervoer. Hij heeft een prachtig prototype: rode lak. een futuristisch gestroomlijnd design met vier kantelbare motoren en een op papier indrukwekkende staat van dienst van honderden testvluchten. Maar Moller moet vooral een genie zijn in p.r.: zijn testvluchten werden altijd uitgevoerd aan een touwtje. Moller schermde met prachtige specs. De prijs van zijn voertuig zou bij massaproductie minder dan een ton zijn. Brandstofverbruik blijft laag doordat het ding nooit in de file staat. Het onderhoud blijft betaalbaar dank zij wankelmotoren, met weinig bewegende onderdelen. Geen vliegbrevet nodig want gecomputeriseerde vluchtleiding en besturing voorkomen botsingen. Jaja. Zullen we nu even kijken naar de realiteit? Kan Mollers toestel een ton kosten, de prijs van een goeie Mercedes? Volgens mij niet. Als dat mogelijk zou zijn. waarom zijn automobielen dan niet voor een paar duizendjes te koop? Moller draait zichzelf en de wereld een rad voor ogen - wat moet de goede man anders: zijn halve leven zit in dat project. Gemakzuchtig vind ik het te beweren dat com puters alle navigatie en management van het toe komstige massale luchtverkeer wel even zullen doen. Dat wordt op geen enkele manier gestaafd door de ervaringen met computers tot dusver. We kunnen niet eens goeie stemcomputers maken. Als het over individueel luchtvervoer gaat. mogen journalisten graag schrijven: we gaan vliegen boven de file. Ik vraag me dan af wie er in de file gaat staan, maar dat terzijde. Als we met z'n acht miljoenen gaan vliegen zullen ook in de lucht drukbevaren routes ontstaan. In en rond grote steden moet iedereen omhoog of omlaag. Zelfs Moller verwacht dat er speciale vliegveldjes nodig zullen zijn (dus niks opstijgen voor je eigen deur). Daar moet iedereen naartoe in de spits. Natuurlijk krijg je dan files voor de vliegvelden én files voor de startbaan. Sterker, die staan er nu al. met 300 passagiers per toestel! Het allerbelangrijkste is de rol van de mens in het toestel. Autonoom, geautomatiseerd vliegen is volgens mij een fictie. Een automatische piloot in de auto is ver weg. Treinen zijn het simpelste wat er is om te besturen, maar zelfs treinen rijden alleen automatisch in heel simpele omgevingen zoals op vliegvelden. In Space Shuttles en in verkeersvlieg tuigen is het vliegen zoveel mogelijk geautomati seerd. Toch zit daar nog altijd een piloot in. Waarom? Om te kunnen ingrijpen als er iets mis gaat. Piloten krijgen daarvoor heftige trainingen en keuringen. Luchtvaart is geen geintje. Een Skycar van Paul Moller 9

Spinner | 2007 | | pagina 9