De gedenknaald 'Aan onze gevallen Kameraden' tijdens het bezoek van de Inspecteur ML, Luitenant-generaal M. Raaijmaakers in 1936 In het Interbellum bleef Soesterberg met zijn uitvoerige infrastructuur de voornaamste locatie van de militaire luchtvaart. Het detachement Schiphol werd in 1921 opgeheven en daardoor kon dit veld verder uitgroeien tot nationale luchthaven met internationale allure. Op Soesterberg moest de LVA genoegen nemen met een bescheiden aandeel van zo'n 2% procent van het telkens weer aan bezuinigingen onderhevige defensiebudget. Het aantal vliegtuigen groeide in de jaren '20 bescheiden, van ruim 100 tot 180 en het personeelsbestand schommelde tussen de 350 en 400 man. De organisatie was vooral een opleidingsinstituut voor een hulpwapen van het leger, met een zwaar accent op verkennings vliegtuigen. Een deel van de oefeningen met de grondtroepen werd vanaf de vliegstrip bij de legerplaats Oldebroek uitgevoerd. Dankzij de stabiele organisatie en de betrouwbaarheid van het regelmatig gemoderniseerde vliegend materieel van Fokker kon het jaarlijks aantal vlieguren en daarmee de geoefendheid worden opgevoerd van ruim 3.000 in 1920 tot bijna 18.000 in 1930. Talrijke bezoeken aan het buitenland, oefeningen in formatievliegen en de ontwikkeling van tactische handboeken droegen ook bij tot de verdere professionalisering van het kleine Soesterbergse luchtwapen. De kwaliteit van het vliegerkorps was hoog, vooral dankzij kapitein Willem Versteegh, de chef instructeur van het eerste uur. De eerste pioniersvluchten naar Indië hadden alle een militaire vlieger in de bemanning en vele Soesterbergse vliegers vonden na hun militaire loopbaan hun weg naar de KLM. Ook in de breedte werd de militaire luchtvaart organisatie uitgebouwd. In 1919 ontstond op Soesterberg een Vliegmedische Dienst, die onder leiding van gespecialiseerde militaire vliegerartsen uitgroeide tot het keurings- en kenniscentrum van de hele militaire en civiele luchtvaartsector en die rol speelt de dienst heden ten dage nog steeds als Centrum voor Mens en Luchtvaart, tegenwoordig gehuisvest in een hierop ingericht gebouw aan de Kampweg te Soesterberg. Speciale aandacht werd gegeven aan de rol van de mens in het voorkomen van luchtvaartongevallen. Ook op meteorologisch gebied, van groot belang voor de hele luchtvaart, ontstond een nauwe band met het KNMI in De Bilt. Jarenlang steeg 's ochtends vroeg een militair vliegtuig van Soesterberg op naar grote hoogte om daar weerkundige waarnemingen te doen. Ook op 12

Spinner | 2007 | | pagina 12