het huidige Officierscasino - aan de Soesterbergse Kampweg. Inderdaad gebeurde het regelmatig dat Duitse vliegtuigen op of bij het vliegveld verongelukten, munitie ontplofte of luchtaanvallen door geallieerde bommenwerpers werden uitgevoerd. Een zware aanval door Amerikaanse bommen werpers vond plaats op 8 maart 1944. Een Britse aanval op 15 augustus 1944 veroorzaakte vooral veel schade in Den Dolder en Bosch en Duin. Hierna werd de intensiteit van de Duitse operaties beduidend minder tot op 9 april 1945 de Duitse Sprengkommando's het vliegveld grondig vernielden. Na-oorlogse ontwikkeling Zo troffen de Canadezen en Nederlanders het gehavende vliegveld in mei 1945 aan; de startbanen waren echter al weer snel bruikbaar. Op 1 september 1945 landde Veldmaarschalk Mongomery op Soesterberg, waar hij door Prins Bernhard werd verwelkomd. De oude weg naar het vliegveld werd prompt naar Montgomery vernoemd. De KLM ging het vliegveld gebruiken voor lesvluchten met haar nieuwe vloot, waarmee zij haar vleugels naar Indië en Amerika wilde uitslaan. Het KLM-personeel werd in het voormalige Wehrmachtsheim ondergebracht. Ook de Dakota van Prins Bernhard die met zijn gezin weer op Paleis Soestdijk was gaan wonen, kreeg op Soesterberg een vast onderkomen. Begin 1948 werd door het Bureau Aanleg, Beheer en Onderhoud Vliegvelden van het ministerie van Defensie gestart met werkzaamheden om van Soesterberg een straaljagerbasis te maken. Soesterberg liep daarbij bepaald niet voorop. De opbouw van de na-oorlogse luchtverdediging met Meteor-squadrons was op Twenthe en Leeuwarden al in volle gang. Niet minder dan zeven grote hangars, die in de oorlog in Schotland hadden gestaan, verrezen op Soesterberg, maar moesten eerst nog dienst doen als opslag voor ongebruikte vliegtuigen. Wel vond op Soesterberg in 1947 het eerste grote na-oorlogse vliegfeest plaats met de Ruiten Vier, het demo-team van 327 Sqn, behoorde tot de 75 Meteors die in de eerste helft van de jaren vijftig op Soesterberg aanwezig waren Koninklijke familie en de Franse vliegtuigbouwer Henri Farman als eregasten. Op 31 augustus 1951 was het eindelijk zover dat Soesterberg officieel als Vliegbasis werd heropend. Het uit de RAF in de oorlog stammende 322 Squadron met Spitfires kreeg Soesterberg als thuisbasis. Tegen het eind van het jaar volgden twee Meteor-squadrons, 327 en 328, waarna ook 322 Meteors kreeg. Met zo'n 75 Meteor-straaljagers werd het echt druk op het veld, dat inmiddels in een dicht bewoonde omgeving was gelegen. Dat gaf door de jaren heen veel druk om de geluidsoverlast te beperken. In 1958 werden 30.000 hand tekeningen van omwonenden verzameld om te pleiten voor sluiting van de basis. De minister van Defensie kon hier echter niet op ingaan vanwege de Navo-verplichtingen. Hoewel Soesterberg nu maar één van de tien actieve vliegbases was om het totaal van 20 squadrons te herbergen dat Nederland aan de Navo beschikbaar stelde, bleef Soesterberg toch als de bakermat van de militaire luchtvaart een bijzondere plaats innemen. Dat kwam vooral tot uitdrukking in de vele plechtigheden die aan de voet van het herrezen monument voor de gevallen kameraden werden gehouden. Ik noem hier slechts de jaarlijkse beëdiging van KMA-officieren, de herdenkingen op 4 mei en 1 juli, de bevels overdrachten, maar ook de parade ter gelegenheid van de verzelfstandiging van de Koninklijke Luchtmacht op 27 maart 1953 en de uitreiking van het vaandel aan de Koninklijke Luchtmacht door Koningin Juliana op 19 mei 1965. 14

Spinner | 2007 | | pagina 14