Het 512 squadron kwam in 1954 met haar F-86F Sabres uit Engeland over en werd bij de landing het 32nd Fighter Interceptor Squadron eenheid teruggetrokken als onderdeel van de afslanking van de Amerikaanse presentie in Europa. De Nederlandse luchtverdedigingssquadrons waren al veel eerder van Soesterberg vertrokken. Na 1955 werden de Meteors weliswaar nog vervangen door Hunter dagjagers en Sabre nachtjagers, maar die werden al na enkele jaren op resp. Leeuwarden en Twenthe geconcentreerd of naar Nederlands Nieuw- Guinea uitgezonden. Na 1962 bleef slechts één Hunter-squadron op Soesterberg, terwijl de rest van de luchtverdediging op de Starfighter overscha kelde. In 1968 vertrok de laatste Hunter, maar nieuwe gebruikers dienden zich aan: de Alouette- helikopters en Piper Cubs van de Groep Lichte Vliegtuigen met inbegrip van de Onderhouds- en Materieeldienst, die mede voor het andere deel van de GPLV op Vliegbasis Deelen fungeerde. Ook het 334-transportsquadron verhuisde met haar Fokker F.27's van Ypenburg naar Soesterberg. Alles vond in de ruime hangars wel een plekje, zelfs het Luchtmachtmuseum dat in 1967 in hangar 3 door de toenmalige bevelhebber, generaal Wolff, werd geopend. Omdat het museum echter gestaag groeide en de toegang op een operationele basis ongelukkig was, verhuisde dit museum in 1980 naar het nabijgelegen Kamp van Zeist, waar het nu nog is. Na de val van de Berlijnse Muur in 1989 voltrok zich binnen de Nederlandse krijgsmacht een grote In 1954 had Soesterberg weer een primeur. De Spitfires verdwenen, maar er arriveerde een luchtverdedigingssquadron van de Amerikaanse luchtmacht met 25 Sabre-jagers. Voor deze eenheid werd een speciale hoek op het vliegveld aan de Dolderseweg, aangeduid al Camp New Amsterdam, ingericht met hangars, technische werkplaatsen, messes, maar ook tal van faciliteiten voor de meegekomen gezinnen, als winkels, scholen, een kerk enz. Meer dan veertig jaar zou dit 32e Fighter Squadron met verschillende moderne types luchtverdedingsjagers - ze staan op één na, hier alle voor de deur - een welkome aanvulling zijn op de Navo-luchtverdediging in Noordwest-Europa. Pas jaren na de val van de muur, in 1994, werd deze 15

Spinner | 2007 | | pagina 15