V.A D(ocumentatie)-nummersf het Overzicht 1994 bevat 89 regels. Overeenkomstige items waarschijnlijk slechts 21. Er komen zowel Nederlandse als Finse tekeningen voor in beide bestanden. Bekend is dat er honderden kopieën uit Finland zijn gekomen die bij het VTOC moeten zijn. Een inventarisatie is niet bekend. Overigens is er ook nog een hoeveelheid foto's te inventariseren. De - nauwelijks geordende - verzameling bij het VTOC komt beschikbaar, gevolgd door een duidelijke systematiek voor de indeling en een (gebrekkig) opbergsysteem. Wat ontbreekt is vooral tijd en deskundigheid om ter plaatse ongestoord te kunnen inventariseren en ordenen. Gelukkig heeft iemand in het verleden de meeste titels van de Finse tekeningen in het Engels vertaald en er bij geschreven (dokters handschrift). Op sommige tekeningen komen behalve de Finse teksten ook de Nederlandse teksten nog voor (of soms Duits). Eind augustus is de verzameling bij het MLM bekeken met het oog op de bekende informatiebehoefte, o.a. voor aanmaak van het landingsgestel, richtingroertrim en staartwiel- installatie. Ook is een eerste invulling gegeven aan een gestructureerd overzicht van het project waaraan activiteiten, afspraken en stand van zaken kunnen worden gerelateerd: dit is een computerbestand dat zo veel mogelijk wordt bijgehouden, maar desondanks nu ca VA jaar achter loopt. In de loop van 2006 wordt gewerkt aan het realiseren van de tweede verzameling tekeningen door inventariseren en kopiëren van tekeningen van het elektrisch systeem, waarvan slechts een klein deel direct nodig is. Daarna wordt de inventarisatie en het kopiëren meer op de behoefte afgestemd. Eind oktober is het bestand TD- nummers gegroeid van 244 naar 550; eind december is het geïnventariseerde aantal aangevuld met een computerbestand van ca 300 items, die bij het MLM aanwezig zijn, maar nog niet op de reguliere wijze zijn opgenomen in de verzameling en veelal zonder een kopie bij het VTOC, tenzij de behoefte daar is onderkend. Belangrijk is de ontdekking van de tekeningenprogramma's behorend bij verschillende versies van de CX. Het programma voor de serie van 16 voor de LVA is opgenomen in een computerbestand en vergeleken met de programma's voor Koloniën en Pegasus XII (Fins), zodat zoeken naar de juiste tekeningen of de toepasbaarheid van gevonden tekeningen wordt vereenvoudigd. Alle genoemde computer bestanden zijn op beide locaties beschikbaar, zodat De bovenvleugel in aanbouw, maart 2006 kopieën naar behoefte kunnen worden opgevraagd. De verzameling bevat ook schetsen en tekeningen die in de loop van het project door projectdeel nemers zijn gemaakt. Sinds eind januari 2007 zijn alle bestanden bij het VTOC op een computer bij de schilderafdeling te gebruiken. Momenteel is geen capaciteit beschikbaar om het bestand van 300 geïnventariseerde items op de reguliere wijze op te nemen in de verzameling. Het opzoeken van deze geïnventariseerde tekeningen is nog wel mogelijk, maar verdere inventarisatie zonder aansluitend systematisch opbergen is niet doelmatig. Mede daarom zal de tweede verzameling (bij het VTOC) niet worden gerealiseerd. Desondanks zal de inventarisatie moeten voortgaan om afdwalen van de juiste uitvoering en latere correcties (als die dan nog mogelijk zijn) te voorkomen. Er volgen nog enkele voorbeelden. Een Fins woordenboek is nodig om de teksten op tekeningen te kunnen begrijpen. Er was er één (Fins/Engels v.v.) bij het MLM; dat bleek te zijn uitverkocht. Een tweede exemplaar is via internet verworven. Voor veel technische termen voldoet dit boek niet. Technisch woordenboek Fins/Engels wordt op advies van het Finse Luchtvaartmuseum gekocht (blijkt Engels/Fins) en dus nog een Fins/Engels en ten slotte een klein boekje Fins/Nederlands v.v. (niet technisch) voor een minimum aan grammatica. Medio september 2005 zijn alle woordenboeken beschikbaar. Fins blijft een moeilijke 20

Spinner | 2007 | | pagina 20