Het verwijderen van verkeerde beplanking Op 21 maart wordt geconstateerd dat onbedoeld enigszins van de tekening is afgeweken: de inmiddels al weer ver gevorderde bekleding van de stabilo's wordt niet opnieuw verwijderd: de beplanking van het kielvlak wordt gecorrigeerd met medewerking van de houtbewerkers bij het MLM. Richtingroer trim achter is gereed, inclusief trimvlak en toegangsluiken voor in het roer. Het aanmaken en installeren van de stabilo verstel- inrichting achter is op gang. De correctie van de lengten van de hoogteroerhefbomen (die tegen rompbuizen slaan) is na verificatie in bewerking, een kleine afwijking in de stand is geaccepteerd. Op 29 maart komt men in het bezit van een beter staartwiel dan tot nu toe gevonden is. Ondanks alles ziet het er toch naar uit dat er in de loop van dit jaar een vrij compleet staartstuk zal zijn, permanent verbonden met de romp bij het VTOC. Het hoofdlandingsgestel waarvan in 2003 is besloten het aanmaken uit te besteden, krijgt vóór 2005 niet de nodige aandacht. Ter voorbereiding van uitbesteding wordt het Finse voorbeeld in 2005 overgebracht naar het VTOC. Prioriteit voor andere zaken (o.a. aanmaak vleugelbeslagen naar de Finse voorbeelden) verhindert vorderingen. Voor aanmaak van een landingsgestel, vrijwel zonder detail tekeningen, zijn de voorbeelden onmisbaar: besloten wordt z.s.m. een compleet tekeningen pakket te laten maken. In oktober is de uitbesteding een feit: oplevering in januari 2006. De praktijk blijkt ook in dit geval weerbarstig: voor mensen van buiten de kring van vliegtuigrestaurateurs is het zonder meer tekenen van bestaande objecten voor een replica, waarbij enkele aanpassingen nodig zijn waarvoor de tekenaar tevens ontwerper en constructeur moet zijn, geen "marktconforme" bezigheid. De begeleiding en uitvoering vergen dan ook veel meer inspanning dan voorzien, ondanks dat in de aanloopfase nog diverse (Finse) tekeningen worden gevonden en beschikbaar gesteld. De Finse voorbeelden zijn op 8 februari terugbezorgd en naar het MLM overgebracht; het eindproduct wordt in oktober opgeleverd: ca 120 tekeningen. Uitbesteding van de aanmaak is nu serieus aan de orde. Ervaringen van het MLM met de restauratie van de Tiger Moth door ATN leiden tot een oriënterend gesprek, een offerte en een contract dat op 14 maart 2007 wordt getekend. Ook dit kost geld. De oplevering van het hoofdlandingsgestel volgt zo spoedig mogelijk in 2008, maar niet later dan 31 december. De lengte van de schokbrekers zal verstelbaar zijn; verend maken d.m.v. cilindrische veren of elastische blokken blijft een optie voor later, evenals het completeren van de remmen. Wielen zijn aanwezig, banden nog niet. Carrosseriesluitingen. Door tussenkomst van een vrijwilliger bij het MLM kan eind 2006 het aanmaken van zo'n 125 van deze ingewikkelde kleinoden worden ondergebracht bij de Vliegbasis Soesterberg. Stagiairs doen een belangrijk deel van het werk dat van groot belang is om de romp van propeller tot richtingroer gereed te maken voor bekleden en of beplaten en voor het completeren van de beplating naar mate die wordt aangemaakt. In de loop van 2007 zullen de sluitingen beschikbaar komen. Onderdelen voor de stabilo-verstelinrichting 26

Spinner | 2007 | | pagina 26