Het moment waarop de Lynx 264 als definitief laatste toestel het MVK Valkenburg verliet was het zover voor de cursisten. 's-Avonds werd een grootse BBQ gehouden achter het Valkenhorst theater, ter afsluiting van de omscholing en detachering. De volgende dag vertrok de laatste -hun- Orion en verlieten de cursisten het vliegkamp. Woensdag 21 juni, de grote dag voor de Marineflieger; zij kwamen de Orion 98+01 ophalen met een Atlantic. Vooraf werd er een Alle Hens gehouden in hangaar 7, waar commandant Erik Kopp de opleidingen als succesvol afgerond verklaarde, wat tevens het einde van de Duitse detachering betekende. Hierna werd een groepsfoto gemaakt op het hoofdplatform tussen de Duitse Atlantic en de Orion. De zo gewenste formatievlucht met de Atlantic kon door slechte weersomstandigheden geen doorgang vinden. Zo vertrok om 12.00 uur de Atlantic en drie kwartier later de Orion, de grauwe grijze lucht tegemoet, waarna ze snel uit het zicht waren. De weergoden zaten wel mee met zo'n trieste dag voor het marinepersoneel, oudgedienden en de SWS-spotters. Door vertraging van de Orion 312 uit Portugal vertrok deze op donderdag 22 juni met bestemming Duitsland. Maar de bemanning van de 312 maakte, als verrassing, een tussenstop op het MVKV om 15.00 uur. Een Nederlandse bemanning, met als vliegers oud-commandant 320 Mare de Jong en Edwin Swenger, vloog het toestel om 15.45 uur naar Nordholz, maar niet nadat de 312 drie spectaculaire low passes over de bijna lege flightline maakte! Het was schitterend weer, zeker voor mooie foto-opnames. Dit was echt de laatste P- 3C Orion die Valkenburg verlaten heeft. Het einde was numaar toen kwam het bericht dat er 's- avonds nog een Duitse Atlantic zou komen om de bemanning terug te brengen. Inderdaad landde de Atlantic 61+11 om 19.00 uur op Valkenburg; na geparkeerd te hebben op de flightline, stapte de Nederlandse crew uit het toestel en werd ontvangen door het dienstdoend grondpersoneel en enkele belangstellenden. Na enkele foto's van de crew genomen te hebben, vertrok de Atlantic om 19.40 uur weer naar Nordholz, nadat het op verzoek nog een low pass maakte over het vliegkamp. De achterblijvers en de vele spotters die rondom de basis stonden, waren zeer verdrietig dat een Duits toestel als laatste het MVKV had verlaten. Op 10 mei 1940 waren het Duitse toestellen die als eerste Valkenburg aandeden en op 22 juni 2006 had een Duits vliegtuig Valkenburg als laatste verlaten. Hoe plaatsje dit in de geschiedschrijving? Sommige mensen haalden hun schouders op, anderen waren zeer boos, dit had niet mogen gebeuren. Marinevliegkamp Valkenburg had dit niet verdiend en zeker tegenover de vele oudgedienden en de huidige personeelsleden. Maar er was nog een lichtpuntje, dat leest u straks verder. Maandag 26 juni was voor veel personeelsleden de laatste dag op het kamp. Er hoefde niet gewerkt te worden, maar het werd een afscheidshappening, die begon met 'carten'. Op het hoofdplatform was een parcours uitgezet met strobalen waar men zich kon uitleven met 'carten'. In hangaar 7 was een koffiebuffet aanwezig dat om 11.30 uur werd vervangen door een uitgebreide lunch. De bar ging om 15.00 uur open, maar eerst werd een Alle Hens 32

Spinner | 2007 | | pagina 32